6AV2124-0GC01-0AX0 Siemens TP700 Comfort Touchscreen Display

| categories | Simatic TP700~TP2200 Comfort Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | Siemens 6AV2124-0GC01-0AX0 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | TP700 Comfort |
| Width | 19.7 cm |
| Length | 26.6 cm |
| Height | 11.8 cm |
| Weight | 1.58 kg |
| Supply | Siemens TP700 HMI Touch Panel LCD Display |
| Parts | Touch Panel, Protective film, LCD Display, Housing |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-30 20:15:12 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6AV2124-0GC01-0AX0 |
| Product Line: | Siemens TP700 Comfort |
| Display: | “ TFT-LCD dynamic color screen |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Touchscreen: | colour LCD display |
| Type of Supply Voltage: | DC |
| Language: | Worldwide |
| Key Features: | Touch screen support |
| Mounting position: | vertical |
| Active power input, typ.: | 12 W |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Siemens 6AV2124-0GC01-0AX0 | Description | Inventory status |
| 6AG1124-0GC01-4AX0 | SIPLUS HMI TP700 COMFORT | In Stock |
| 6AV2144-8GC10-0AA0 | SIMATIC HMI TP700 COMFORT INOX | In Stock |
| 6AV2124-0GC01-0AX0 | SIMATIC HMI TP700 COMFORT | Available Now |
| 6AG2124-0GC13-1AX0 | SIPLUS HMI TP700 OUTDOOR T1 RAIL | In Stock |
| 6AV2143-6GB00-0AA0 | SIMATIC HMI TP700 Basic OEM | Available Now |
| 6AV2124-0GC13-0AX0 | SIMATIC HMI TP700 COMFORT OUTDOOR | In Stock |
| 6AV2124-5GC00-0WF0 | SIMATIC HMI TP700 Comfort Comfort Panel | In Stock |
| 6AG1124-0GC13-2AX0 | SIPLUS HMI TP700 Comfort Outdoor conformal | In Stock |
| 6AV2144-8GC20-0AA0 | SIMATIC HMI TP700 Comfort INOX | Available Now |
6AV2124-0GC01-0AX0 Siemens TP700 Comfort Touchscreen Display PDF Download:
FAQ:
Question: Which software for Siemens TP700 Comfort programming software?
Answer: WinCC.WinCC (TIA Portal) is an engineering software for configuring SIMATIC Panels, SIMATIC Industrial PCs, and Standard PCs with the WinCC Runtime Advanced or the SCADA System.WinCC Runtime Professional visualization software.WinCC (TIA Portal) is available in four editions, depending on the configurable operator control.
Question: What is the size of Siemens TP700 touch panel??
Answer: The Siemens TP700 Comfort TouchScreen is 7-inch.It is 169 millimeter long and 155 millimeters wide.
Common misspellings:
AV2124-0GC01-0AX0
6V2124-0GC01-0AX0
6A2124-0GC01-0AX0
6AV21240GC01-0AX0
6AV2124-GC01-0AX0
6AV2124-0GC01-0A0
6AV2124-0GC01-0AX
- Mobile Phone
- *Title
- *Content





Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service