6AG2647-0AH11-1AX0 Siemens KP300 Basic Operator Panel Keypad

| categories | Simatic KP300~KP1500 Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6AG2647-0AH11-1AX0 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | KP300 Series |
| Supply | Plastic Enclosure Terminal Keypad LCD Panel |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-30 20:28:34 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6AG2647-0AH11-1AX0 |
| MTBF backlighting (at 25 °C): | 50 000 h |
| Screen diagonal: | 3.6 in |
| Warranty: | 6 mouths Warranty |
| Product Line: | Siemens KP300 series |
| Active power input, typ.: | 3 W |
| Mounting position: | vertical |
| Design as touch screen: | No |
| Keyboard fonts: | US English |
| Rated value (DC): | 24 V |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6AG2647-0AH11-1AX0 | Description | Inventory status |
| 6AG1647-0AH11-2AX0 | SIPLUS HMI KP300 BASIC MONO PN 3,6" | In Stock |
| 6AG2647-0AH11-1AX0 | SIPLUS HMI KP300 BASIC MONO 3,6" T1 RAIL | In Stock |
| 6AV6647-0AH11-3AX0 | SIMATIC HMI KP300 BASIC MONO PN | Available Now |
| 6AG1647-0AH11-2AX1 | SIPLUS HMI KP300 BASIC MONO PN 3,6" | In Stock |
| 6AG2647-0AH11-1AX1 | SIPLUS HMI KP300 BASIC MONO 3,6" T1 RAIL | Available Now |
| 6AV6647-0AH11-3AX1 | SIMATIC HMI KP300 BASIC MONO PN | Available Now |
6AG2647-0AH11-1AX0 Siemens KP300 Basic Operator Panel Keypad PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of 6AG2647-0AH11-1AX0 Siemens KP300 touch panel??
Answer: The Siemens KP300 series membrane keyboard is 3.6-inch.It is 147 millimeter long and 87.5 millimeters wide.
Question: Which software for Siemens Simatic KP300 series to program?
Answer: WinCC (TIA Portal) is the software for all HMI applications – from simple operation solutions withBasic Panels, down to process visualizations onPC-based multi-user systems.independentconfiguration data on various targetsystems without conversion. The interface adjustsitself to the functional properties of the target device.Joint project data (alarm class, project texts, etc.) arecentrally managed in the TIA Portal and can be usedacross different devices. Furthermore, an assistant forHMI configurations is available independently of thedevice which supports the rapid and easy creation ofthe visualization’s basic structure.
Question: What is the 6AG2647-0AH11-1AX0 Siemens KP300 series HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6G2647-0AH11-1AX0
6A2647-0AH11-1AX0
6AG647-0AH11-1AX0
6AG247-0AH11-1AX0
6AG267-0AH11-1AX0
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service