6AV2124-1QC02-0AX0 Simatic KP1500 Comfort Membrane Keypad

| categories | Simatic KP300~KP1500 Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6AV2124-1QC02-0AX0 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | KP1500 Comfort |
| Supply | Siemens KP1500 HMI membrane keyboard |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-30 20:29:17 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6AV2124-1QC02-0AX0 |
| Number Of Colors: | 16 777 216 |
| Screen diagonal: | 15.4 in |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Siemens KP1500 Comfort |
| Active power input, typ.: | 36 W |
| Mounting position: | vertical |
| Design as touch screen: | No |
| Keyboard fonts: | US English |
| Rated value (DC): | 24 V |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6AV2124-1QC02-0AX0 | Description | Inventory status |
| 6AV2124-1QC02-0AX1 | SIMATIC HMI KP1500 COMFORT | In Stock |
| 6AG1124-1QC02-4AX0 | SIPLUS HMI KP1500 COMFORT | In Stock |
| 6AV2124-1QC02-0AX0 | SIMATIC HMI KP1500 COMFORT | In Stock |
| 6AG1124-1QC02-4AX1 | SIPLUS HMI KP1500 COMFORT | In Stock |
| 6AV2124-1QC02-0AX2 | SIMATIC HMI KP1500 Comfort | Available Now |
6AV2124-1QC02-0AX0 Simatic KP1500 Comfort Membrane Keypad PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of 6AV2124-1QC02-0AX0 Siemens KP1500 touch panel??
Answer: The Siemens KP1500 series TouchScreen is 15.4-inch.It is 473 millimeter long and 300.5 millimeters wide.
Question: Which software for Siemens Simatic KP1500 series to program?
Answer: WinCC (TIA Portal) is the software for all HMI applications – from simple operation solutions withComfort Panels, down to process visualizations onPC-based multi-user systems.independentconfiguration data on various targetsystems without conversion. The interface adjustsitself to the functional properties of the target device.Joint project data (alarm class, project texts, etc.) arecentrally managed in the TIA Portal and can be usedacross different devices. Furthermore, an assistant forHMI configurations is available independently of thedevice which supports the rapid and easy creation ofthe visualization’s Comfort structure.
Question: What is the 6AV2124-1QC02-0AX0 Siemens KP1500 series HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6V2124-1QC02-0AX0
6A2124-1QC02-0AX0
6AV124-1QC02-0AX0
6AV224-1QC02-0AX0
6AV214-1QC02-0AX0
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service