12 Months

| categories | Siemens Operator Panel Keypad |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6AV3515-1EB00 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | Siemens OP15 Operator Panel |
| Width | 233 mm |
| Height | 161 mm |
| Supply | SIMATIC HMI OP15 Membrane Keyboard and Shell |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-06 14:11:57 |
Shipping
Specifications:
| Number of system keys: | 24 |
| Number of lines: | 2 |
| Character size: | 5 mm |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Siemens OP15 |
| Number of digital outputs: | 16 |
| Part Number : | 6AV3515-1EB00 |
| Membrane keyboard: | Yes |
| Design as touch screen: | No |
| Design of display: | LCD display |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6AV3515-1EB00 | Description | Inventory status |
| 6AV3515-1EB00 | OP 15/A OPERATOR PANEL | In Stock |
| 6AV3515-1EB00-Z | Operator Panel OP15/A kundenspz | In Stock |
12 Months PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of 6AV3515-1EB00 Siemens OP15 membrane switch??
Answer: It is 233 millimeter long and 161 millimeters wide.
Question: How to Backup the battery Siemens OP15 Operator Panel?
Answer: The backup battery of the OP5 and the OP15 insures that, when the powersupply is turned off,operating data are retained in the static RAM of the OP and the hardware clock continues to run (OP15 only).
Question: What is the 6AV3515-1EB00 Siemens OP15 mebrane switch and shell HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6V3515-1EB00
6A3515-1EB00
6AV515-1EB00
6AV315-1EB00
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service