6AG1272-1AA10-2YA1 Siemens TD200C Membrane Switch Plastic

| categories | Siemens TD Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6AG1272-1AA10-2YA1 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | Siemens TD 200C |
| Width | 137.5 mm |
| Height | 65.5 mm |
| Supply | Siemens TD200C membrane keyboard |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-30 20:53:21 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6AG1272-1AA10-2YA1 |
| Number of lines: | 2 |
| Character size: | 5 mm |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Siemens TD200C |
| Rated value (DC): | 24 V |
| Number of digital outputs: | 16 |
| Membrane keyboard: | Yes |
| Keyboard fonts: | US English |
| Number of analog outputs: | 2 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6AG1272-1AA10-2YA1 | Description | Inventory status |
| 6AG1272-1AA10-2YA1 | SIPLUS S7-200 TD200C | In Stock |
| 6AG1272-0AA30-2YA0 | SIPLUS S7-200 TD200 | In Stock |
| 6ES7272-1AA10-0YA1 | TD200C CUSTOMIZABLE TEXT DISPLAY,2 LINES | Available Now |
| 6ES7272-1AF00-7AA0 | TD200C FRONT FILM, BLANK | Available Now |
| 6ES7272-1AA10-0YA0 | TD200C CUSTOMIZABLE TEXT DISPLAY,2 LINES | Available Now |
6AG1272-1AA10-2YA1 Siemens TD200C Membrane Switch Plastic PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of 6AG1272-1AA10-2YA1 Siemens TD200C membrane switch??
Answer: It is 137.5 millimeter long and 65.5 millimeters wide.
Question: How to configure the Siemens TD200C ?
Answer: The TD 200 is a text display device that displays messages enabled by theS7-200 CPU. You do not have to configure or program the TD 200. The onlyoperating parameters stored in the TD 200 are the address of the TD 200, theaddress of the CPU, the baud rate, and the location of the parameter block. Theconfiguration of the TD 200 is stored in a TD 200 parameter block located in thevariable memory (V memory) of the CPU. The operating parameters of theTD 200, such as language, update rate, messages, and message-enabled bits, arestored in the TD 200 parameter block in the CPU.
Question: What is the 6AG1272-1AA10-2YA1 Siemens TD200C mebrane switch and shell HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6G1272-1AA10-2YA1
6A1272-1AA10-2YA1
6AG272-1AA10-2YA1
6AG172-1AA10-2YA1
6AG122-1AA10-2YA1
6AG127-1AA10-2YA1
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service