Advantech TPC-312-R833A TPC-312-R853A TPC-312-R873A Touchpad HMI Overlay Repair

| categories | Control Panel Series |
|---|---|
| Brand | ADVANTECH |
| Model | TPC-312-R833A TPC-312-R853A TPC-312-R873A |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | TPC-312 Series |
| Supply parts | HMI Panel Screen Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-30 21:29:08 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Light Transmission: | Above 75% |
| Product Line: | TPC-312 Series |
| Display Resolution: | 1024 x 768 Pixels |
| Storage Temperature: | -20~70°C (-4~158°F) |
| Brand: | Advantech |
| Storage Humidity: | 95% RH |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Display Type: | XGA TFT LED LCD |
| Touchscreen Type: | 5-wire Analog Resistive |
| Operating Temperature: | -10~55°C (14~131°F) |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| TPC-312-R833A TPC-312-R853A TPC-312-R873A | Description | Inventory status |
| TPC-315-R853B | Advantech Control Panel Series Touch Panel Front Overlay Replacement | In Stock |
| TPC-315-R873A | Advantech Control Panel Series Touch Screen Protective Film Repair | Available Now |
| TPC-315-R873B | Advantech Control Panel Series Front Overlay Touch Digitizer Glass Replacement | In Stock |
| TPC-317-R833A | Advantech Control Panel Series Protective Film Touch Panel Repair | Available Now |
| TPC-317-R833B | Advantech Control Panel Series Touch Membrane Front Overlay Replacement | In Stock |
| TPC-317-R853A | Advantech Control Panel Series Front Overlay Touch Screen Film Repair | Available Now |
| TPC-317-R853B | Advantech Control Panel Series Touchscreen Protective Film Replacement | In Stock |
| TPC-317-R873A | Advantech Control Panel Series HMI Touch Glass Front Overlay Repair | Available Now |
| TPC-317-R873B | Advantech Control Panel Series Protective Film Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| TPC-324W-P833A | Advantech Control Panel Series Touch Screen Display Front Overlay Repair | Available Now |
| TPC-324W-P853A | Advantech Control Panel Series Protective Film Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| TPC-324W-P873A | Advantech Control Panel Series Front Overlay Touch Digitizer Repair | Available Now |
Advantech TPC-312-R833A TPC-312-R853A TPC-312-R873A Touchpad HMI Overlay Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What is the lifespan of Advantech TPC-312-R833A TPC-312-R853A TPC-312-R873A Touch Screen Display?
Answer: The lifespan of Advantech TPC-312-R833A TPC-312-R853A TPC-312-R873A Touch Screen Glass is 36 million touches at a single point.
Question: What are the dimensions and cutouts of Advantech TPC-312 series?
Answer:
Common misspellings:
PC-312-R833A
TPC312-R833A
PTC-312-R833A
TC-312-R853A
TPPC-312-R853A
TPC3-12-R853A
TP-C312-R873A
TPC-312-R87A3
TTPC-312-R873A
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service