Advantech TPC-324W-P833A TPC-324W-P853A TPC-324W-P873A Touchglass Overlay Repair

| categories | Control Panel Series |
|---|---|
| Brand | ADVANTECH |
| Model | TPC-324W-P833A TPC-324W-P853A TPC-324W-P873A |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | TPC-324W Series |
| Supply parts | HMI Panel Screen Front Overlay |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-30 21:29:45 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ingress Protection: | IP66-Rated Front Panel |
| Storage Humidity: | 95% RH |
| Operating Temperature: | -10~55°C (14~131°F) |
| Light Transmission: | 90%±3% |
| Display Resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Brand: | Advantech |
| Product Line: | TPC-324W Series |
| Touchscreen Type: | Projected Capacitive |
| Storage Temperature: | -20~70°C (-4~158°F) |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| TPC-324W-P833A TPC-324W-P853A TPC-324W-P873A | Description | Inventory status |
| TPC-1282T-533AE | Advantech Control Panel Series Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| TPC-1582H-433BE | Advantech Control Panel Series HMI Panel Screen Protective Film Repair | Available Now |
| TPC-1782H-433AE | Advantech Control Panel Series Front Overlay Touch Digitizer Glass Replacement | In Stock |
| TPC-1782H-473AE | Advantech Control Panel Series Protective Film Touch Panel Repair | Available Now |
| TPC-312-R833A | Advantech Control Panel Series Touch Membrane Front Overlay Replacement | In Stock |
| TPC-312-R833B | Advantech Control Panel Series Front Overlay Touch Screen Film Repair | Available Now |
| TPC-312-R853A | Advantech Control Panel Series Touchscreen Protective Film Replacement | In Stock |
| TPC-312-R853B | Advantech Control Panel Series HMI Touch Glass Front Overlay Repair | Available Now |
| TPC-312-R873A | Advantech Control Panel Series Protective Film Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| TPC-312-R873B | Advantech Control Panel Series Touch Screen Display Front Overlay Repair | Available Now |
| TPC-315-R833A | Advantech Control Panel Series Protective Film Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| TPC-315-R833B | Advantech Control Panel Series Front Overlay Touch Digitizer Repair | Available Now |
| TPC-315-R853A | Advantech Control Panel Series MMI Panel Screen Protective Film Replacement | In Stock |
Advantech TPC-324W-P833A TPC-324W-P853A TPC-324W-P873A Touchglass Overlay Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How do I calibrate the touch screen on the Advantech TPC-324W series HMI?
Answer: To calibrate the touch screen, go to the calibration settings in the HMI menu. Follow the on-screen instructions to touch specific calibration points accurately. This process ensures accurate touch input across the screen.
Question: What are the dimensions and cutouts of Advantech TPC-324W series?
Answer:
Common misspellings:
PC-324W-P833A
TPC-324W-833A
TPC-324W-8P33A
TC-324W-P853A
TPPC-324W-P853A
TPC-324W-PP853A
TP-324W-P873A
TPC-324W-P87A3
TPC3-24W-P873A
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service