Power Panel T50 Mobile 6PMT50.0702-19B Touch Screen Panel

| categories | Power Panel T30/T50 |
|---|---|
| Brand | B&R |
| Model | B&R Power Panel T50 mobile 6PMT50.0702-19B |
| Warranty | 1 Year VICPAS Warranty |
| Touch Screen Panel Type | multi-touch PCT |
| Shipping | DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-30 23:30:13 |
Shipping
Specifications:
| Cooling: | Passive |
| Part Number : | 6PMT50.0702-19B |
| Product Line: | Power Panel T50 mobile |
| Screen diagonal: | 7.0 in |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Display Contrast: | Typ. 550-600:1 |
| Backlight: | LED |
| Operation Temperature: | -20 to 70°C |
| Touch Response: | Multi-touch |
| Transport Temperature: | -20 to 80°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| B&R Power Panel T50 mobile 6PMT50.0702-19B | Description | Inventory status |
| 6PMT50.0502-19B | B&R Power Panel T50 Mobile HMI Touch Glass Replacement | Available Now |
| 6PMT50.0702-19B | B&R Power Panel T50 Mobile Touch Digitizer Glass | In Stock |
| 6PMT50.101E-19B | B&R Power Panel T50 Mobile Touch Screen Monitor | In Stock |
| 6PFT50.0502-10B | Power Panel FT50 B and R HMI Panel Glass Repair | Available Now |
| 6PFT50.070G-10B | B&R Power Panel FT50 Touch Screen Monitor | In Stock |
| 6PFT50.101E-10B | Power Panel FT50 B and R MMI Touch Screen | Available Now |
| 6PFT50.156B-10B | B&R Power Panel FT50 HMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| 6PFT50.215C-10B | B&R Power Panel FT50 Touch Digitizer Repair | In Stock |
Power Panel T50 Mobile 6PMT50.0702-19B Touch Screen Panel PDF Download:
FAQ:
Question: What payment methods does Kernfix accept?
Answer: We accept wire transfers, PayPal, and major credit cards. Flexible terms are available for bulk orders.
Question: How durable is the 6PMT50.0702-19B Touch Screen Panel surface?
Answer: The screen surface is highly durable, with anti-scratch and anti-glare coatings to ensure long-term reliability.
Question: What industries use Kernfix 6PMT50.0702-19B Touch Membranes?
Answer: Our 6PMT50.0702-19B HMI Touch Glass is widely used in manufacturing, logistics, energy, automation, and transportation.
Common misspellings:
6PMT50.0702-1B
6PMT50.002-19B
6PTM50.0702-19B
6PMT5O.0702-19B
6PMT50.07022-19B
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service