Beijer HMI X2 extreme 15 HP SC 640016805 Touchscreen

| categories | Beijer X2 Series HMI |
|---|---|
| Brand | BEIJER |
| Model | X2 extreme 15 HP |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | X2 extreme |
| Supply | Beijer X2 extreme 15 HP SC Touchscreen |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 00:48:39 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Beijer |
| Part number: | 640016805 |
| Size: | 15.4" |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Product Line: | X2 extreme 15 HP SC |
| Size diagonal: | 1024 × 600 pixel |
| Display Type: | TFT-LCD |
| Touch Type: | Resistive |
| Input Voltage: | 20 - 30 V DC |
| Power: | 12W |
Beijer HMI X2 extreme 15 HP SC 640016805 Touchscreen PDF Download:
FAQ:
Question: How to install the Beijer X2 extreme 15 HP SC Touch Panel?
Answer: 1. Unpack and check the delivery. If damage is found, notify the supplier.2. To cut a correct opening for the operator panel, use the cut out dimensionsin the outline drawing. Aseparate cut out drawing is available for download from theBeijer Electronics web site. Formore information, see sections Operator Panel Drawings andTechnicalData.3. Install the operator panel into the cutout.4. Secure the operator panel in position by screwing the slotted thumb screwclockwise, allowing the built-in bracket toflipout and tightenagainst thecabinet5. Secure the operator panel in position using the built-in brackets or screws,depending on the panel type.6. In caseswhere the front panel seal (IP54 or greater, NEMA-4X) is critical,a torquewrench shouldbeused to ensure all screws are torquedwithinthespecification above
Question: Why the Beijer X2 extreme 15 HP SC HMI have the chemical resistance?
Answer: Autoflex EBA180L covers the overlay surrounding the screen.
Question: What is Beijer X2 extreme 15 HP SC Touchscreen and Overlay HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
60016805
64016805
64006805
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service