Beijer X2 marine 15 HB SC Touch Panel 640009405 Replacement

| categories | Beijer X2 Series HMI |
|---|---|
| Brand | BEIJER |
| Model | X2 marine 15 HB SC |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | X2 marine |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 00:49:49 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Beijer |
| Part number: | 640009405 |
| Size: | 15.4" |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Product Line: | X2 marine 15 HB SC |
| Size diagonal: | 1280 × 800 pixel |
| Display Type: | TFT-LCD |
| Housing material: | Plastic (PC+ABS), Gray |
| Input Voltage: | 20 - 30 V DC |
| Power: | 6 W |
Beijer X2 marine 15 HB SC Touch Panel 640009405 Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: How to install the Beijer X2 marine 15 HB SC Touch Panel?
Answer: 1. Unpack and check the delivery. If damage is found, notify the supplier.2. Place the operator panel on a stable surface during installation. Dropping theoperator panel or letting it fallmay cause damage.3. To cut a correct opening for the operator panel, use the cut out dimensionsin the outline drawing. Aseparate cut out drawing is available for downloadfrom theBeijer Electronics web site. Formore information, see sectionsOperator PanelDrawings andTechnicalData.4. Secure the operator panel in position using all the fastening holes and theprovided brackets and HB SCrews5. Connect the cables in the specified order, according to the drawing and stepsbelow.6. Carefully remove the protective film over the operator panel display, take careto avoid static electricity that could damage the panel.
Question: Why the X2 marine 15 HB SC HMI have the chemical resistance?
Answer: Autoflex EBcovers the overlay surrounding the Screen.
Question: What is Beijer X2 marine 15 HB SC Touchscreen and Overlay HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
60009405
64009405
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service