Beijer HMI MTe T190 Nautic Touch Screen Replacement

| categories | Other Beijer HMI Models |
|---|---|
| Brand | BEIJER |
| Model | MTe T190 Nautic |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | MTe |
| Supply | MTe T190 Nautic Touch Screen |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 00:57:31 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Beijer |
| Touch Type: | Resistive |
| Size: | 19" |
| Warranty: | 365 Days |
| Product Line: | MTe T190 Nautic |
| Size diagonal: | 1280 x 1024 pixel |
| Life time: | 50,000 hrss |
| Input Voltage: | 20 - 30 V DC |
| Power: | 12W |
Beijer HMI MTe T190 Nautic Touch Screen Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: How to ground the MTe Series Operator Panel?
Answer: 1. Connect a 2.5mm2 wire between the operator panel’s quick-connect plinth and the panel’s chassis, see 2 in drawing above.2. Connect a 6mm2 or 4mm2 wire or grounding braid between the operator panel’s chassis and the closest grounding point on the door, see 3 in drawing above. 3. Connect a strong but short grounding braid between the door and the devicecabinet, see 4 in drawing above.4. Twist the cables onto the 24VDCfeed, see 5 in drawing above. Minimumcross-section of the cable is 2.5mm2.2 turns around the ferrite core provide 4 times the suppression of 1 turn.3 turns around the ferrite core provide 9 times the suppression of 1 turn.
Question: Why the Beijer MTe T190 Nautic HMI have the chemical resistance?
Answer: Autoflex EBA180L covers the overlay surrounding the screen.
Question: What is Beijer MTe T190 Nautic Touchscreen and Overlay HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service