Delta TP70P-RM0 TP70P-RM1 TP70P-RM2 Front Film Touch Panel

| categories | Other Delta HMI Replacement |
|---|---|
| Brand | DELTA |
| Model | TP70P-RM0 TP70P-RM1 TP70P-RM2 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Delta TP70P Series |
| Supply | TP70P Touch Screen Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:11:15 |
Shipping
Specifications:
| Backlight: | LED Back Light |
| Display Resolution: | 800 x 600 Pixels |
| Cooling Method: | Natural air circulation |
| Product Line: | Delta TP70P |
| Touch Size: | 7" |
| Brand: | Delta |
| Display Type: | TFT LCD |
| Operation Temperature: | 0 °C ~ 50 °C |
| Storage Temperature: | -20 °C ~ +60 °C |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| TP70P-RM0 TP70P-RM1 TP70P-RM2 | Description | Inventory status |
| TP70P-16TP1R | Delta TP70P Series Protective Film HMI Panel Glass | Available Now |
| TP70P-32TP1R | Delta TP70P Series Front Overlay Touch Screen Monitor | In Stock |
| TP70P-22XA1R | Delta TP Series HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| TP70P-21EX1R | Delta TP Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| TP70P-RM0 | Delta TP70P Series Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| TP70P-RM1 | Delta TP70P Series Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| TP70P-RM2 | Delta TP70P Series Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
Delta TP70P-RM0 TP70P-RM1 TP70P-RM2 Front Film Touch Panel PDF Download:
FAQ:
Question: How do I fix the problem if the Delta TP70P-RM0 TP70P-RM1 TP70P-RM2 Front Overlay Touch Screen Human Machine Interface (HMI) is unable to connect to the computer through the connection cable?
Answer: Generally, the connection between the TP70P-RM0 TP70P-RM1 TP70P-RM2 Touch Panel Protective Film HMI and computer is established through a USB type B connection wire for uploading and downloading. The user has to configure the HMI in accordance with different computer operating systems. Go to Options > Configuration > Others > USB Download
Common misspellings:
TP70P-M0
TP70P-RM1
TP70P-RM2
TP70P-RM0
TP0P-RM2
TP70P-MR1
7P70P-RM1
TP70P--RM0
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service