Delta TP70P-16TP1R TP70P-32TP1R Touch Screen Protective Film

| categories | Other Delta HMI Replacement |
|---|---|
| Brand | DELTA |
| Model | TP70P-16TP1R TP70P-32TP1R |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Delta TP70P Series |
| Supply | TP70P Series Protective Film Touch Screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:11:19 |
Shipping
Specifications:
| Backlight: | LED Back Light |
| Display Resolution: | 800 x 600 Pixels |
| Part Number : | TP70P-16TP1R TP70P-32TP1R |
| Product Line: | Delta TP70P |
| Touch Size: | 7" |
| Brand: | Delta |
| Display Type: | TFT LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20 °C ~ +60 °C |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| TP70P-16TP1R TP70P-32TP1R | Description | Inventory status |
| TP70P-16TP1R | Delta TP70P Series Protective Film HMI Panel Glass | Available Now |
| TP70P-32TP1R | Delta TP70P Series Front Overlay Touch Screen Monitor | In Stock |
| TP70P-22XA1R | Delta TP Series HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| TP70P-21EX1R | Delta TP Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| TP70P-RM0 | Delta TP70P Series Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| TP70P-RM1 | Delta TP70P Series Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| TP70P-RM2 | Delta TP70P Series Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
Delta TP70P-16TP1R TP70P-32TP1R Touch Screen Protective Film PDF Download:
FAQ:
Question: Does TP70P-16TP1R TP70P-32TP1R Touch Panel Front Ovelray HMI have a timer function?
Answer: Sorry to say that the TP70P-16TP1R TP70P-32TP1R Touch Screen Protective Film HMI does not have a timer function. However, Delta HMI supports a Macro Command Function which can also work as well as timers. For example, if we set the TP70P-16TP1R TP70P-32TP1R Front Overlay Touch Digitizer Glass HMI's internal memory as $10, macro commands can continue to add numbers. For example, “$10 = $10 + 1” means that every time the macro command executes, 1 unit (=0.1 second) is added. Used as a timer function, we can set the macro command to $10 ==100 to activate after 10 seconds.
Question: After updating the firmware of Delta's TP70P-16TP1R TP70P-32TP1R Protective Film Touchscreen Panel Human Machine Interface (HMI), the language display on the system menu becomes Chinese. How do I switch it back to English?
Answer: Please go to taskbar Options > Configuration and find the “Main” tab in the Configuration dialog box. Under the “Main” tab bar, go to the “System Message Language” box to set the desired System Message Language.
Common misspellings:
TP70P-6TP1R
TP70P-32TP1R
TP70P-16TP1R
TP70P-32TPR
TP70P-16PT1R
TP7OP-32TP1R
TP70P--16TP1R
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service