Touchscreen panel for AST-190A touch screen membrane touch sensor glass replacement repair

| categories | AST/ATP Touch Screen Series |
|---|---|
| Brand | DMC |
| Model | AST-190A |
| Warranty | 365 days |
| Touch Screen Panel Type | Resistance touch screen |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:13:32 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | AST-190A |
| Product Line: | Resistive touchscreen |
| Screen diagonal: | 19 in |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Input Power: | 24 VDC |
| Display Type: | Resistive touchscreen |
| Mounting position: | vertical |
| Input Type: | Touchscreen |
| Serial interface Type: | RS232 |
| Storage: | -20 to 70°C |
Touchscreen panel for AST-190A touch screen membrane touch sensor glass replacement repair PDF Download:
FAQ:
Question: What technology is used to produce DMC AST-190A touch panel?
Answer: DMC AST-190A touch screen is produced with 4-wire resistive screen technology, Resistive touchscreens consist of two layers of polyethylene terephthalate (PET) with ITO coated on each layer. The two layers of PET are separated by an air gap and spacer dots. The bottom PET layer is placed on top of an insulating substrate usually made of glass. A protective layer of hard coating is placed on top of the other PET layer. When a finger presses onto the touchscreen, the action causes the top and bottom ITO layers to physically come in contact, which signifies a finger touchdown. Resistive touchscreens come in 4-, 5-, 6-, and 8-wire variants, which offer different degrees of durability and noise suppression.
Question: What is the DMC AST-190A touch screen panel price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
AST190A
AST-190
AST-190B
AST190B
ST-190AAT-190AAS-190AAST190AAST-90AAST-10A
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service