IT107WX131 ESA IT HMI Terminal Touchscreen Replacement

| categories | IT Touch for Industrial Automation |
|---|---|
| Brand | ESA |
| Model | IT107W X131 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Touch screen terminals |
| Supply | IT107WX131 Touch Screen and Overlay |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:23:36 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | ESA |
| Resolution: | 640 x 480 pixel |
| Size: | 7.5" |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Touch Terminal |
| Display Type: | Graphic LCD TFT |
| Backlight: | CCFL |
| Touch Screen: | Analog |
| Input Voltage: | 18 - 32 V DC |
| Part Number : | IT107WX131 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| IT107W X131 | Description | Inventory status |
| IT107WX131 | IT107WX131 ESA IT HMI Terminal Touchscreen Replacement | In Stock |
| IT107WX121 | IT107WX121 ESA IT HMI Terminal Touch Panel Replacement | In Stock |
| IT107WX111 | IT107WX111 ESA IT HMI Terminal Touchscreen Replacement | In Stock |
| IT107WX101 | IT107W X101 ESA IT HMI Terminal Touch Screen Replacement | In Stock |
IT107WX131 ESA IT HMI Terminal Touchscreen Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: How to collect and process the IT107T data?
Answer: The operator panels in the IT range can be connected to a production plantand the production data can be exported directly to a remote PC throughthe integrated Ethernet port. Just indicate the names of the variables to bemonitored and, when necessary, their values are automatically read by thePLC and processed directly in an Excel file. In addition, the file can be savedon removable media devices automatically or on a shared folder on aremote PC.
Question: What is the IT107T Termination Polymath?
Answer: Polymath is an extremely flexible and intuitive, state of the art software for programming all operator panels in theESA range and for developing SCADA applications on PC platforms for plant monitoring and control.Polymath was developed with .NET technology and is equipped with a modern and complete interface, allowing for easyand intuitive programming, thereby optimising the project development and execution stages, both in terms of time andefficacy. Among the advantages offered by Polymath, there is the option to import variables directly from PLC databases,thus preventing any unnecessary waste of time for filling in the project variable table.
Question: What is ESA IT107T Touch Screen and Protective Film HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
T107WX111
I107WX111
IT07WX111
IT17WX111
IT10WX111
IT107X111
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service