GUNZE JP 2148710 G-41 Touch Screen Panel Glass Repair

| categories | 8-Wire Resistive |
|---|---|
| Model | GUNZE JP 2148710 G-41 |
| Warranty | 365 Days |
| Touch Screen Panel Type | Resistance touch screen |
| Shipping | DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:55:49 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | VICPAS |
| Brightness: | 250 nits |
| Product Line: | GUNZE |
| Resolution: | 640 x 480 Pixels |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Operation Temperature: | 0°C ~ +40°C |
| Exterior Material: | Engineering plastic shell |
| Rated Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -10 °C ~ +60 °C |
| Touch Size: | 7.7" |
FAQ:
Question: I often encounter issues with unresponsive or drifting touchscreen on my HMI device. How can I resolve this?
Answer: Unresponsive or drifting touchscreen issues may be caused by dirt, moisture, or damage on the touchscreen surface. Try cleaning the screen surface with a soft cloth and ensure the surrounding environment is dry and well-ventilated. If the problem persists, it may be necessary to replace the touchscreen. Kernfix offers high-quality replacement touchscreens, ensuring perfect compatibility with your HMI device to restore accurate touch functionality.
Question: I want to purchase additional spare touchscreens for emergencies. What advice can help me choose the right spare touchscreen?
Answer: Buying additional spare touchscreens is a wise choice to deal with emergencies or replace aging touchscreens. Here are some suggestions to help you choose the right spare touchscreen:
Question: What is the size of GUNZE JP 2148710 G-41 touch panel?
Answer: The GUNZE JP 2148710 G-41 Touch Screen is 7.7-inch.
Common misspellings:
GUNZE
JP
2148710
G-1
214870
G-41
-G41
G-4l
21148710
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service