2711P-T12W21D8S Panelview Plus 7 Touch Screen Panel

| categories | PanelView Plus 7 Standard Terminals |
|---|---|
| Brand | ALLEN-BRADLEY |
| Model | 2711P-T12W21D8S |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Panelview Plus 7 |
| Width | 36 cm |
| Length | 44 cm |
| Height | 14 cm |
| Weight | 2.95 kg |
| Supply | Panelview Plus 7 Touch Screen |
| Parts | Touchscreen Panel Glass Protective Film |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-09 16:47:09 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 2711P-T12W21D8S |
| Display Size: | 12.1 inches |
| Display Color: | Amber |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Product Line: | Panelview Plus 7 |
| Input Type: | Touchscreen |
| Mounting position: | vertical |
| Communication: | ControlNet |
| Software: | FactoryTalk |
2711P-T12W21D8S Panelview Plus 7 Touch Screen Panel PDF Download:
FAQ:
Question: What is the size of 2711P-T12W21D8S Toucshcreen Panel Glass?
Answer: The 2711P-T12W21D8S Touch Screen Panel is 12.1-inch.
Question: What are the ways to restart the terminal 2711P-T12W21D8S without having to disconnect and reapply power?
Answer: • From FactoryTalk View ME Station Configuration Mode, tap Reset. • From the terminal desktop Start Menu, choose Programs>Restart System. • To access Maintenance Mode, follow these steps. a. Plug in a USB keyboard. b. Press and hold the white box that appears in the bottom left corner when the terminal is booting up.
Question: How to set the PanelView Plus Standrad Terminals 2711P-T12W21D8S?
Answer: 1. Press Terminal Settings from the FactoryTalk View ME Station dialog box. 2. Select an option by touching the up and down cursors. 3. Press Enter to access selected function.
Question: What is the 2711P-T12W21D8S touchscreen Panelview Plus 7 price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
27l1P-T12W21D8S2711-PT12W21D8S2711P-T12W2lD8S2711PT12W21D8SS271lP-T12W21D8S
- Mobile Phone
- *Title
- *Content





Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service