Lenze CS98xx DVI CS 9000 DVI Touch Screen Monitor Protective Film Replacement

| categories | Other Lenze Series |
|---|---|
| Brand | LENZE |
| Model | CS98xx DVI CS 9000 DVI |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Command Station Front Overlay Touch Screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 02:05:07 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Lenze |
| Product Line: | Command Station |
| Touchscreen: | capacitive glass surface |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Power Consumption: | 15 W at 24 VDC |
| Version: | Command Station |
| Display Type: | LCD |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| CS98xx DVI CS 9000 DVI | Description | Inventory status |
| CS 5000 DVI | LENZE Touch Screen Glass Protective Film Replacement | In Stock |
| CS 5000 DVI P/N:6300-0005 | Lenze Front Overlay Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| CS 5000 DVI P/N:6300-0006 | LENZE Protective Film Touch Panel Replacement | In Stock |
| CS 5000 DVI P/N:6300-0026 | LENZE HMI Touch Glass Front Overlay Replacement | Available Now |
| CS 5000 DVI P/N:6300-0028 | Lenze Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| CS 5010 DVI | Lenze HMI Terminal Keypad Touch Membrane | In Stock |
| CS 5010 IPC P/N:6202-21128430 | LENZE Membrane Keyboard Touch Glass Repair | In Stock |
| CS 5050 DVI | LENZE Touch Digitizer Glass Membrane Keypad | Available Now |
| CS 5070 DVI | LENZE HMI Touch Screen Membrane Switch Replacement | In Stock |
| CS 5800 IPC P/N:EP8GAS61B11C431XXX-0000A00000M | Lenze Membrane Keyboard Keypad Touch Digitizer Glass | Available Now |
| CS 5800 IPC P/N:EP8GAS61B11C511XXX-0000A00000M | LENZE Membrane Keypad Switch Touch Screen Monitor | In Stock |
| CS 9000 DVI | LENZE MMI Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
Lenze CS98xx DVI CS 9000 DVI Touch Screen Monitor Protective Film Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: What are the CS98xx DVI CS 9000 DVI Lenze HMI parts HMI Touch Screen and Front Overlay price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Question: What is the CS 9000 DVI and what is it used for?
Answer: The CS 9000 DVI is a high-performance HMI accessory designed to work with Lenze controllers, including the 8400 and 9300 series of frequency inverters, as well as the 3200 C and 9400 servo controllers. It provides a user-friendly interface for controlling and monitoring these controllers.
Question: What communication protocols does the CS 9000 DVI support?
Answer: The CS 9000 DVI supports a range of communication protocols, including Ethernet/IP, Modbus TCP/IP, and Profinet IO, making it easy to integrate with Lenze controllers and other automation systems.
Common misspellings:
CS98xx
DVI
CS
000
CS98x
9000
SC98xx
CS9Bxx
90000
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service