NV3W-MR20 Omron NV3W Series HMI Touch Panel Repair

| categories | Omron NV Series HMI |
|---|---|
| Brand | OMRON |
| Model | NV3W-MR20 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Omron NV3W Series |
| Supply | Omron NV3W Repair Kit |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:21:46 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | NV3W-MR20 |
| Resolution: | 128×64 |
| Size: | 3.1" |
| Warranty: | 365 Days |
| Product Line: | Omron NV3W Series |
| Contrast Ratio: | 3:1 |
| Communications: | RS-232C |
| Service Life: | 40,000 hours |
| Design software: | NV-Designer Ver. 2.0 |
| Display Device: | STN LCD |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| NV3W-MR20 | Description | Inventory status |
| NV3W-MG20L | Omron NV3W series HMI | In Stock |
| NV3W-MG20 | Omron NV3W series HMI | In Stock |
| NV3W-MR20 | Omron NV3W series HMI | Available Now |
| NV3W-MR40 | Omron NV3W series HMI | In Stock |
| NV3W-MG20L-CH | Omron NV3W series HMI | Available Now |
| NV3W-MG20-CH | Omron NV3W series HMI | Available Now |
| NV3W-MG40-CH | Omron NV3W series HMI | Available Now |
| NV3W-MR20L-CH | Omron NV3W series HMI | In Stock |
| NV3W-MR20-CH | Omron NV3W series HMI | Available Now |
| NV3W-MR40-CH | Omron NV3W series HMI | Available Now |
NV3W-MR20 Omron NV3W Series HMI Touch Panel Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of NV3W-MR20 Omron Touch Panel?
Answer: The Touch Screen is 3.1 inch.
Question: What are the precautions for safe use?
Answer: 1. When unpacking the Units, check carefully for any external scratches or other damage.Also, shake the Units gently and check for any abnormal sound.2. The PT must be installed in a control panel.3. The mounting panel must be between 1.6 and 4.8 mm thick. Tighten the MountingBrackets evenly to a torque of between 0.1 and 0.25 N·m for the NV3W/NV3Q and between0.2 and 0.3 N·m for the NV4W to maintain water and dust resistance. Make surethe panel is not dirty or warped and that it is strong enough to hold the Units.4. Do not let metal particles enter the Units when preparing the panel.5. Do not connect an AC power supply to the DC power terminals.6. Do not perform a dielectric voltage test.7. Use a DC power supply that will provide a stable output even if the input is momentarilyinterrupted for 10 ms, and which has reinforced or double insulation.
Question: What is the NV3W-MR20 touchscreen, memebrane keyboard ,diplay and other HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
N3W-MR20
NVW-MR20
NV3-MR20
NV3WMR20
NV3W-R20
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service