GLC2300-FNCN01 PFXZGLCNFN1 Front Overlay Touch Digitizer

| categories | GLC Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | GLC2300-FNCN01 PFXZGLCNFN1 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface GLC Series |
| Supply | GLC2000 Touch Screen Monitor Front Overlay |
| Touch Screen Panel Type | Resistance touch screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:43:44 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Brand: | Proface |
| Display Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Part Number : | GLC2300-FNCN01 PFXZGLCNFN1 |
| Storage Humidity: | 30%RH to 90%RH (non-condensing) |
| Touch Size: | 5.7" |
| Display Type: | STN color LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Product Line: | Proface GLC |
| Storage Temperature: | -20°C to 60°C |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| GLC2300-FNCN01 PFXZGLCNFN1 | Description | Inventory status |
| GLC2300-FNCN01 | Proface GLC Protective Film Touch Screen Replacement | In Stock |
| GLC2300-LG41-24V | Proface GLC Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| GLC2300-TC41-24V | Proface GLC Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| GLC2300-TC41-24V-M | Proface GLC HMI Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| GLC2400-TC41-24V | Proface GLC Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| GLC2400-TC41-24V-M | Pro-face GLC Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| GLC2500-TC41-200V | Proface GLC Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| GLC2500-TC41-200V-M | Proface GLC Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| GLC2500-TC41-24V | Pro-face GLC HMI Panel Glass Protective Film Repair | Available Now |
| GLC2600-TC41-200V | Proface GLC Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| GLC2600-TC41-200V-M | Proface GLC Front Overlay MMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| GLC2600-TC41-24V | Proface GLC HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
GLC2300-FNCN01 PFXZGLCNFN1 Front Overlay Touch Digitizer PDF Download:
FAQ:
Question: What is Proface GLC GLC2300-FNCN01 PFXZGLCNFN1 Touch Screen Panel Glass Protective Film HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Question: How to connect the GLC2300-FNCN01 PFXZGLCNFN1 Touch Screen Monitor Front Overlay GLC's power cord terminals?
Answer: 1) Confirm that the power cord is unplugged from the power supply.
Common misspellings:
GLC2300-FNCN01
PFXZLCNFN1
GLC2300-FCN01
PFXZGLCNFN1
PFXZGLCNNF1
GLCZ300-FNCN01
GLC2300-FNCN001
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service