Proface 2980070-01 GP2300-LG41-24V Touch Screen Film

| categories | GP2000 GP2000H |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | 2980070-01 GP2300-LG41-24V PFXGP2300LD |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface GP2000 Series |
| Supply | GP-2300L Touch Screen Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:44:02 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Humidity: | 10 to 90%RH (no condensation) |
| Display Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Part Number : | 2980070-01 |
| Product Line: | Proface GP-2300L |
| Touch Size: | 5.7" |
| Brand: | Proface |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20 to 60 degrees Celsius |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 2980070-01 GP2300-LG41-24V PFXGP2300LD | Description | Inventory status |
| GP2300-LG41-24V | Proface GP2000 GP-2300L Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| GP2300-LG41-24V-M | Proface GP2000 GP-2300L Protective Film Touch Panel Repair | Available Now |
| GP2300-LG41-24V-MBP | Proface GP2000 GP-2300L Protective Film Touchscreen Repair | In Stock |
| GP2300-SC41-24V | Proface GP2000 GP-2300S HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| GP2300-TC41-24V | Proface GP2000 GP-2300T Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| GP2300-TC41-24V-M | Pro-face GP2000 GP-2300T Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| GP2301-LG41-24V | Proface GP2000 GP-2301L Touch Glass Front Overlay Replacement | In Stock |
| GP2301-SC41-24V | Proface GP2000 GP-2301S Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| GP2301-TC41-24V | Pro-face GP2000 GP-2301T HMI Panel Glass Protective Film | Available Now |
| GP2400-TC41-24V | Proface GP2000 GP-2400T Front Overlay Touch Screen Monitor | In Stock |
| GP2400-TC41-24V-M | Proface GP2000 GP-2400T MMI Touch Screen Front Overlay Repair | In Stock |
| GP2401-TC41-24V | Proface GP2000 GP-2401T HMI Touch Screen Protective Film | Available Now |
Proface 2980070-01 GP2300-LG41-24V Touch Screen Film PDF Download:
FAQ:
Question: How to secure the 2980070-01 GP2300-LG41-24V PFXGP2300LD Installation Fasteners?
Answer: 1) There are four (4) insertion slots on the top and bottom of the GP, where the metal installation fasteners hook on.
Question: What is the display size of Proface GP-2300L Series 2980070-01 GP2300-LG41-24V PFXGP2300LD Protective Film HMI Panel Glass?
Answer: The 2980070-01 GP2300-LG41-24V PFXGP2300LD Touchscreen Panel Front Overlay is 5.7 inch.
Common misspellings:
2980070-01
GP2300-LG41-24V
PFXGP300LD
298007-01
PFXGP2300LD
GP2300-LG14-24V
GP2300-LG41-Z4V
PFXGP23000LD
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service