50979-0360 L10 rev.D 10M Cable for iPendant Replacement

| categories | Kawasaki Teach Pendant Repair Kit |
|---|---|
| Model | 50979-0360 L10 rev.D 10M Cable |
| Warranty | 365 Days |
| Shipping | DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:04:20 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 50979-0360 L10 rev.D |
| Product Line: | Kawasaki |
| Design of the Display: | LCD |
| Touch Type: | Resistive / Capacitive |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| IP Rating: | IP65 or higher |
| Power Supply: | DC 24V |
| Membrane keyboard: | Yes |
| Operating Temperature: | -10°C ~ +55°C |
| Storage Temperature: | -20 to 60°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 50979-0360 L10 rev.D 10M Cable | Description | Inventory status |
| 50979-0360 L05 rev.D 5M | Kawasaki Robot Pendant 50979-0360 L05 rev.D 5M Cable | In Stock |
| 50979-0360 L10 rev.D | Kawasaki Robot iPendant 50979-0360 L10 rev.D 10M Cable | In Stock |
| 50817-007L10 | Kawasaki Robot Teach Pendant Touch Screen LCD Keypad Membrane Enclosure | In Stock |
| 50817-0117 | Kawasaki Robot Teaching Touch Digitizer Glass Switch Membrane LCD Shell | Available Now |
| 50978-2014L05 5m | Kawasaki Robot Controller 50978-2014L05 5m Cable | Available Now |
| 50978-2014L10 10m | Kawasaki Robot Pendant 50978-2014L10 10m Cable Repair | In Stock |
| 50819-1124 | Kawasaki Robotics Controller Terminal Keypad Touch Membrane LCD Plastic Case | In Stock |
50979-0360 L10 rev.D 10M Cable for iPendant Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: Is there a minimum order quantity (MOQ)?
Answer: No, we do not have an MOQ. You can order even one piece.
Question: Are your KAWASAKI Teach Pendant 50979-0360 L10 rev.D 10M Cables OEM certified?
Answer: Our 50979-0360 L10 rev.D 10M Cables are high-quality replacements, not official OEM parts, but fully compatible and performance-tested.
Question: Are your KAWASAKI Teach Pendant 50979-0360 L10 rev.D 10M Cables tested before shipping?
Answer: Yes, every item is rigorously tested to ensure proper functionality.
Question: Which payment methods do you accept?
Answer: We accept T/T bank transfer, PayPal, and credit card (100% prepaid).
Common misspellings:
50979-0360
L0
rev.D
50979-360
L10
1L0
L1O
50979-03360
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service