HMISTU855 HMISTU855W Front Overlay HMI Panel Glass

| categories | Magelis STO STU SCU |
|---|---|
| Model | Magelis HMISTU855 HMISTU855W |
| Warranty | 1 Year VICPAS Warranty |
| Shipping | DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:06:18 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Part Number : | HMISTU855 HMISTU855W |
| Product Line: | Magelis STU Series |
| Touchscreen Size: | 5.7 in. |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Touch Technology: | Resistive Film (analog) |
| Resolution: | DC 5V 1mA |
| Display Colour: | 16 million colours |
| Storage Temp.: | -20℃~+70℃ |
| Lineation Test: | ≥1.000.000 times |
| Input Type: | ≥100.000 times |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Magelis HMISTU855 HMISTU855W | Description | Inventory status |
| HMISTO501 | touch screen 3.4'' monochrome | In Stock |
| HMISTO511 | touch panel 3.4'' monochrome | In Stock |
| HMISTO512 | touchscreen 3.4'' monochrome | Available Now |
| HMISTO531 | touch panel 3.4'' Monochrome | In Stock |
| HMISTO532 | touch screen 3.4'' Monochrome | Available Now |
| HMISTU655 | protective film touch screen 3''5 Color | In Stock |
| HMISTU655S | 3.5" touch screen panel front overlay | Available Now |
| HMISTU655W | front overlay touch panel screen 3''5 Color | Available Now |
| HMISTO705 | 4.3" wide screen touchscreen | In Stock |
| HMISTO715 | 4.3" wide screen touch panel | Available Now |
| HMISTO735 | 4.3" wide touch screen panel | Available Now |
| HMISTU855 | touch panel protective film 5.7'' Color | In Stock |
| HMISTU855S | touch screen panel protective film LCD Screen 5.7'' Color | In Stock |
| HMISTU855W | touch panel glass front overlay LCD Display Screen | Available Now |
| HMISTU85 | front overlay touch panel glass 5.7'' Color | Available Now |
HMISTU855 HMISTU855W Front Overlay HMI Panel Glass PDF Download:
Common misspellings:
HMIST855
HISTU855
HMITSU855
HM1STU855W
HMISTUB55W
HMISSTU855W
More
Details
about
Schneider
Advanced
panels
Model
Table
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service