HMIET6400 Protective Film Touch Screen Panel Repair

| categories | Schneider Touchscreen |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | Schneider HMIET6400 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Schneider Easy Harmony ET6 series |
| Supply | Touch Panel Front Overlay |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:13:40 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Part Number : | HMIET6400 |
| Display Device: | Colour TFT LCD |
| Display Bezel: | 7 inch |
| Warranty: | 365 Days |
| Product Line: | Easy Harmony ET6 |
| Rated Voltage: | 24 V DC (+/- 20 %) |
| Operating Temp.: | 0…50 °C |
| Storage Temp.: | -20…60 °C |
| Operating altitude: | 2000 m |
| Display Colour: | 16 million colours |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Schneider HMIET6400 | Description | Inventory status |
| HMIET6400 | Schneider Easy Harmony ET6 Touch Screen Protective Film Repair | In Stock |
| HMIET6401 | Easy Harmony ET6 Schneider Touch Panel Front Overlay Replacement | Available Now |
| HMIET6500 | Schneider Easy Harmony ET6 Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| HMIET6501 | Easy Harmony ET6 Schneider HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| HMIET6600 | Schneider Easy Harmony ET6 Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| HMIET6700 | Schneider Easy Harmony ET6 Front Overlay Touch Membrane Repair | In Stock |
HMIET6400 Protective Film Touch Screen Panel Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to replace the HMIET6400 Installation Gasket?
Answer: 1. Place this product on a flat, level surface, with the display face pointing down.
Question: When an alarm appears on the Schneider HMIET6400 Protective Film Touch Panel Glass Terminal, what does it mean?
Answer:
Common misspellings:
HMIET640
HIET6400
HMIE6T400
HMIET64oo
HMIIET6400
HMMIET6400
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service