Altistart 22 ATS22C14Q ATS22C14S6 ATS22C14S6U Terminal Keypad

| categories | Schneider Keyboard |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | ATS22C14Q ATS22C14S6 ATS22C14S6U |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | ATS22C14Q ATS22C14S6 ATS22C14S6U Keypad |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:15:42 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Schneider |
| Operating Temp.: | -10 °C to 40 °C, without derating |
| Storage Temp.: | -25 °C to 70 °C |
| relative humidity: | 0-95% non-condensing |
| Range Compatibility: | Altistart 22 |
| Supply Frequency: | 50...60 Hz - 10...10 % |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Phase: | 3 phase |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| ATS22C14Q ATS22C14S6 ATS22C14S6U | Description | Inventory status |
| ATS22C11Q | Schneider ATS22 Membrane Keypad Switch Repair | In Stock |
| ATS22C11S6 | Altistart 22 Schneider Membrane Keypad Overlay | In Stock |
| ATS22C11S6U | Schneider ATS 22 Operator Keypad Replacement | Available Now |
| ATS22C14Q | ATS22 Schneider HMI Membrane Keyboard Repair | In Stock |
| ATS22C14S6 | Schneider Altistart 22 Soft Starter Terminal Keypad | Available Now |
| ATS22C14S6U | Schneider Altistart 22 Keyboard Membrane Repair | In Stock |
| ATS22C17Q | Schneider Terminals Membrane Keypad Keyboard | In Stock |
| ATS22C17S6 | Schneider Altistart 22 Operator Keyboard Repair | In Stock |
| ATS22C17S6U | Altistart 22 Schneider Terminal Keypad Replacement | Available Now |
| ATS22C21Q | Altistart 22 Schneider HMI Switch Membrane Repair | Available Now |
| ATS22C21S6 | Schneider Altistart 22 Membrane Keyboard Keypad | In Stock |
| ATS22C21S6U | Schneider Operator Panel Keypad HMI Replacement | In Stock |
| ATS22C25Q | ATS22 Soft Starter Front Panel Keypad Replacement | Available Now |
| ATS22C25S6 | Schneider Altistart 22 Membrane Keyboard Keypad | In Stock |
| ATS22C25S6U | Schneider ATS22 Keypad Membrane Switch Repair | Available Now |
Altistart 22 ATS22C14Q ATS22C14S6 ATS22C14S6U Terminal Keypad PDF Download:
FAQ:
Question: Are there any special applications for the ATS 22 soft start/soft stop device?
Answer: ATS 22 soft start/soft stop units can be used for applications outside the standard characteristics, but this may involve derating by at least one power rating.
Question: What are the common symptoms of a faulty keypad on Altistart 22 drives?
Answer: Typical signs include unresponsive buttons, inconsistent input response, display not showing feedback, or inability to start/stop the motor via keypad. In such cases, replacing the keypad often resolves the issue without replacing the entire drive.
Common misspellings:
AT222C14Q
ATS22C14S6
ATS22C14S6U
ATS22C14Q
ATS22C1S6
ATS22C114S6U
ATS22D14S6
A7S22C14Q
ATS22C41S6U
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service