MT8072iP LCD Display Enclosure Touch Panel Front Overlay

| categories | MT Series |
|---|---|
| Brand | WEINTEK |
| Model | MT8072iP |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | iP Series |
| Width | 20 cm |
| Length | 28 cm |
| Height | 7 cm |
| Weight | 0.75 kg |
| Supply parts | Case Protective Film Touch Screen LCD |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:17:58 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Brand: | Weinview |
| Resolution: | 800 x 480 Pixels |
| relative humidity: | 10%~90% |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60 °C (-4 ~ 140 °F) |
| Warranty: | 365 Days |
| Operating Temperature: | 0° ~ 55°C (32° ~ 131°F) |
| Light Transmission: | Above 80% |
| Display: | 7'' TFT |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Enclosure: | Plastic |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| MT8072iP | Description | Inventory status |
| MT8071E | Weinview iE Series Touch Screen Tablet Front Overlay Replacement | In Stock |
| MT8071iE MT8071iE1 | Weinview iE Series Protective Film Touch Screen Housing LCD Repair | Available Now |
| MT8071iP MT8071iP2 | Weinview iP Series HMI Case LCD Touch Panel Front Overlay Replacement | In Stock |
| MT8072iE MT8073iE | Weinview iE Series Protective Film Touch Membrane Repair | Available Now |
| MT8072iP | Weinview iP Series Touchscreen Enclosure LCD Overlay Replacement | In Stock |
| MT8080T EV | Weinview iE Series Front Overlay Touch Screen Film Repair | Available Now |
| MT8090XE MT8092XE | Weinview XE Series Touch Screen Glass Protective Film Replacement | In Stock |
| MT8091XE | Weinview XE Series Front Overlay HMI Touch Glass Repair | Available Now |
| MT8100i | Weinview MT8000i Series Touch Screen Monitor Protective Film Replacement | In Stock |
| MT8100i V2WV | Weinview MT8000i Series Touch Screen Display Front Overlay Repair | Available Now |
| MT8100iE MT8101iE1 MT8101iE | Weinview iE Series MMI Cover Touchscreen Overlay LCD Replacement | In Stock |
| MT8102iE MT8102iE1 MT8103iE MT8103iE1 MT8106iE | Weinview iE Series Front Overlay LCD Display Touch Digitizer Housing Repair | Available Now |
| MT8102iEU | Weinview iE Series Touch Panel Protective Film LCD Shell Case Replacement | In Stock |
| MT8102iP 1WV | Weinview MT8000i Series Case Overlay Touch Screen LCD Replacement | In Stock |
MT8072iP LCD Display Enclosure Touch Panel Front Overlay PDF Download:
FAQ:
Question: What are the dimensions of Weinview MT8072iP HMI?
Answer:
Question: What should I pay attention to during assembling the Weinview HMI MT8072iP Touch Panel Front Overlay Plastic Shell Repair Parts?
Answer: Ensure the equipment is placed on a stable and secure surface during installation, as dropping or allowing it to fall could result in damage.
Common misspellings:
MT8071iP
MT807iiP
MT072iP
MT8082iP
MT1072iP
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service