LS Electric eXP2-0700D Front Overlay Touch Panel Replacement

| categories | LS Electric |
|---|---|
| Model | eXP2-0700D |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | LS-electric eXP2 Series |
| Width | 21 cm |
| Length | 29 cm |
| Height | 7 cm |
| Weight | 1 kg |
| Supply | Protective Film Touch Screen Monitor |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:30:11 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | LS Electric |
| Display Version: | TFT Color LCD |
| Product Line: | LS-electric eXP2 |
| Resolution: | 800 x 480 pixel |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Backlight Lifetime: | 50,000 hours |
| Display Size: | 7" |
| Control elements: | Touch screen |
| Touchscreen: | Analog Resistive |
| Voltage Supply: | 24 VDC |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| eXP2-0700D | Description | Inventory status |
| eXP2-0400D | LS Electric eXP2 Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| eXP2-0400D-G3 | LS-electric eXP2 Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| eXP2-0500D | LS Electric eXP2 Protective Film Touch Membrane Repair | In Stock |
| eXP2-0500D-G3 | LS-electric eXP2 HMI Front Overlay Touch Glass Replacement | In Stock |
| eXP2-0502D | LS-electric eXP2 Touch Digitizer Glass Front Overlay | Available Now |
| eXP2-0502D-G3 | LS-electric eXP2 Front Overlay Touch Screen Monitor Repair | In Stock |
| eXP2-0700D | LS Electric eXP2 HMI Panel Glass Protective Film Repair | Available Now |
| eXP2-0700D-G3 | LS-electric eXP2 Touch Digitizer Protective Film Replacement | In Stock |
| eXP2-0701D | LS-electric eXP2 MMI Touch Membrane Front Overlay Repair | In Stock |
| eXP2-0701D-G3 | LS-electric eXP2 Protective Film HMI Touch Glass Repair | Available Now |
| eXP2-0702D | LS Electric eXP2 Touch Screen Protective Film Repair | Available Now |
| eXP2-0702D-G3 | LS-electric eXP2 Front Overlay MMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| eXP2-1000D | LS Electric eXP2 Protective Film Touch Panel Repair | In Stock |
| eXP2-1000D-G3 | LS-electric eXP2 HMI Front Overlay Touchscreen Replacement | In Stock |
| eXP2-1001D | LS Electric eXP2 Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| eXP2-1001D-G3 | LS-electric eXP2 Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
LS Electric eXP2-0700D Front Overlay Touch Panel Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: Can LS ELECTRIC eXP2 Series HMIs be integrated with third-party automation systems or PLCs?
Answer: Yes, LS ELECTRIC eXP2 Series HMIs are often designed to work seamlessly with a variety of third-party automation systems and programmable logic controllers (PLCs). Compatibility details can be found in the product documentation.
Question: Is there a temperature range in which LS ELECTRIC eXP2 Series HMIs operate effectively?
Answer: LS ELECTRIC eXP2 Series HMIs are designed to operate within a specific temperature range, typically between -10°C to 60°C (14°F to 140°F). Operating outside this range may affect performance.
Question: When applying the option, ‘Go to Screen after boot up’, it displays “Failed to load image files” as the monitoring has not been started
Answer: After storing images in the USB storage device and then selecting the option “Go to Screen after boot up” in the start menu, in case when re-permitting the power of the equipment, the message like “Failed to load image files” is displayed and the monitoring is not started.
Question: Are there protective films available for LS ELECTRIC eXP2-0700D touchscreens?
Answer: Yes, protective films are available for LS ELECTRIC eXP2-0700D touchscreens. These films help safeguard the screen from scratches and are easy to install.
Common misspellings:
eXP2-070D
eX2-0700D
eXP20-700D
eXP2-07OOD
eXP22-0700D
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service