LS eXP2-1000D Touch Screen Monitor Front Overlay Repair

| categories | LS Electric |
|---|---|
| Model | eXP2-1000D |
| Warranty | 365 Days |
| Width | 28 cm |
| Length | 37 cm |
| Height | 7 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Supply parts | eXP2-1000D Touchscreen Panel Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:30:23 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | LS Electric |
| Product Line: | LS electric eXP2 |
| Resolution: | 1024 x 600 pixel |
| Touchscreen: | Analog Resistive |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Display Size: | 10.2" |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Model Number: | eXP2-1000D |
| Control elements: | Touch screen |
| Voltage Supply: | 24 VDC |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| eXP2-1000D | Description | Inventory status |
| eXP2-0400D | LS Electric eXP2 Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| eXP2-0400D-G3 | LS-electric eXP2 Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| eXP2-0500D | LS Electric eXP2 Protective Film Touch Membrane Repair | In Stock |
| eXP2-0500D-G3 | LS-electric eXP2 HMI Front Overlay Touch Glass Replacement | In Stock |
| eXP2-0502D | LS-electric eXP2 Touch Digitizer Glass Front Overlay | Available Now |
| eXP2-0502D-G3 | LS-electric eXP2 Front Overlay Touch Screen Monitor Repair | In Stock |
| eXP2-0700D | LS Electric eXP2 HMI Panel Glass Protective Film Repair | Available Now |
| eXP2-0700D-G3 | LS-electric eXP2 Touch Digitizer Protective Film Replacement | In Stock |
| eXP2-0701D | LS-electric eXP2 MMI Touch Membrane Front Overlay Repair | In Stock |
| eXP2-0701D-G3 | LS-electric eXP2 Protective Film HMI Touch Glass Repair | Available Now |
| eXP2-0702D | LS Electric eXP2 Touch Screen Protective Film Repair | Available Now |
| eXP2-0702D-G3 | LS-electric eXP2 Front Overlay MMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| eXP2-1000D | LS Electric eXP2 Protective Film Touch Panel Repair | In Stock |
| eXP2-1000D-G3 | LS-electric eXP2 HMI Front Overlay Touchscreen Replacement | In Stock |
| eXP2-1001D | LS Electric eXP2 Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| eXP2-1001D-G3 | LS-electric eXP2 Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
LS eXP2-1000D Touch Screen Monitor Front Overlay Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What are the display size of LS-electric eXP2 Series eXP2-1000D Front Overlay Touch Screen Monitor?
Answer: eXP2-1000D HMI Touch Panel Protective Film are 10.2 inches.
Question: What is the typical lifespan of LS ELECTRIC eXP2 Series HMIs?
Answer: The lifespan of LS ELECTRIC eXP2 Series HMIs depends on usage and operating conditions but typically ranges from 5 to 10 years or more. Regular maintenance and appropriate use can extend their lifespan.
Question: Do LS ELECTRIC eXP2 Series HMIs offer different screen size options?
Answer: Yes, LS ELECTRIC usually provides a range of screen size options for their eXP2 Series HMIs. You can choose the screen size that best suits your application's requirements.
Question: Can LS ELECTRIC eXP2 Series HMIs connect to the internet or a network for remote monitoring?
Answer: Yes, many LS ELECTRIC eXP2 Series HMIs support network connectivity, allowing for remote monitoring and control through secure protocols. Check the product specifications for network connectivity details.
Common misspellings:
eXP2-100D
eP2-1000D
eXP-21000D
eXP2-1OOOD
eXXP2-1000D
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service