HG4F-TP X0030-0002 HMI Touch Screen Monitor Repair

| categories | HMI Touch Screen Panel |
|---|---|
| Model | HG4F-TP X0030-0002 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Touch Screen Display |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-05 17:29:39 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| Operating Humidity: | 20 to 85% RH |
| Screen Type: | Analog Resistive Film |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C |
| Operating Temperature: | 0 ~ 45°C |
| Brand: | VICPAS |
| Model Number: | HG4F-TP X0030-0002 |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Mounting: | Panel Mounting |
| Display Size: | 12.1" |
HG4F-TP X0030-0002 HMI Touch Screen Monitor Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How do I calibrate the touch screen on the HG4F-TP X0030-0002 HMI?
Answer: To calibrate the touch panel of HG4F-TP X0030-0002, go to the calibration settings in the HMI menu. Follow the on-screen instructions to touch specific calibration points accurately. This process ensures accurate touch input across the screen.
Question: How to install HG4F-TP X0030-0002 Terminal?
Answer:
Common misspellings:
G4F-TP
X0030-0002
HG4FTP
HG4F-TP
X0030-00022
X00300-002
X0030-0020
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service