R8249-01 R8249-01A Touch Panel Replacement

| categories | HMI Touch Screen Panel |
|---|---|
| Model | R8249-01 R8249-01A |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | R8249-01 R8249-01A HMI Touch Glass |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-05 17:30:59 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Part Number : | R8249-01 R8249-01A |
| Display Type: | TFT |
| Resolution: | 320x240 pixel |
| Backlight: | LED |
| Warranty: | 365 Days |
| Input Power: | 24VDC (+10%, -15%) |
| Touch Screen: | Resistive |
| Operating Temperature: | 0 to 45 °C |
| Touch Size: | 5.7" |
FAQ:
Question: What are the R8249-01 R8249-01A Touch Panel HMI installation procedures?
Answer: Place the four fixing brackets on the longer side near the corners, as shown in figure . Screw each fixing screw until the plastic or aluminium bezel corner get in contact with the panel.
Question: How to cleaning R8249-01 R8249-01A IHM faceplates?
Answer: The equipment must be cleaned only with a soft cloth and neutral soap product. Do not use solvents.
Common misspellings:
R249-01
R8249-1A
R8249-01
R8249-10A
R8249-0L
R8249-01A
R8249-o1
R8249--01
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service