Dawar tech: Dw02575-A R.1 Quantum controller Touchscreen

| categories | HMI Touch Screen Panel |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | Dawar tech: Dw02575-A R.1 |
| Warranty | 6 Months |
| Supply | Dawar tech: Dw02575-A R.1 Touchdcreen |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-05 17:31:32 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | Dawar tech: Dw02575-A R.1 |
| MTBF backlighting (at 25 °C): | 50 000 h |
| Screen diagonal: | 15 in |
| Warranty: | 6 mouths Warranty |
| Product Line: | Siemens KP300 series |
| Active power input, typ.: | 3 W |
| Mounting position: | vertical |
| Design as touch screen: | No |
| Keyboard fonts: | US English |
| Rated value (DC): | 24 V |
FAQ:
Question: What is the dimension of Dawar tech: Dw02575-A R.1 touch panel??
Answer: The Dawar tech: Dw02575-A R.1 touch screen glass is 15-inch.
Question: How to CALIBRATION Dawar tech: Dw02575-A R.1 TOUCHSCREEN?
Answer: For the touchscreen to be used reliably, it must be accurately calibrated. The symptom of an improperly calibrated screenwould be that an area of the screen that the user is touching is not being recognized, or an adjacent picture element isbeing activated instead of the intended one. It is also advisable to perform a calibration at unit commissioning. There are two methods that may be used to access theCalibration feature:1. As the Quantum™ HD is powering up, a prompt will appear for 5 seconds, allowing access to the Screen Calibration feature.2. After the Quantum™ HD has been booted, the Screen Calibration feautre may be accessed by logging into the service level, then press [Menu]. Once the Menu appears, press [Service]. After the Service screen appears, locate the tab that is labled [Calibrate Touch Screen] and select it.
Question: What is the Dawar tech: Dw02575-A R.1 touch screen panel parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
awar
tech
Dw02575-A
R.1
Dwar
Daar
Dawr
Dawa
Dawar
ech
tch
teh
R.
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service