6ES7613-1CA00-0AE3 Siemens C7-613 Membrane Keyboard Plastic

| categories | Simatic C7-613~C7-636 Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6ES7613-1CA00-0AE3 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | Siemens C7 series |
| Width | 184.1 mm |
| Height | 148.5 mm |
| Supply | Siemens C7 series membrane keyboard |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-30 20:22:05 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6ES7613-1CA00-0AE3 |
| Firmware version: | V2.0.12 |
| Programming: | STEP 7 V5.2 + SP1 |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Siemens C7-613 |
| Rated value (DC): | 24 V |
| Number of digital outputs: | 16 |
| Design as touch screen: | No |
| Keyboard fonts: | US English |
| Number of analog outputs: | 2 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6ES7613-1CA00-0AE3 | Description | Inventory status |
| 0005-4050-430 SYG18064A | SIMATIC C7-613 | Available Now |
| 6ES7613-1CA00-0AE3 | SIMATIC HMI SIMATIC C7-613 | In Stock |
| 6ES7613-1CA01-0AE3 | SIMATIC C7-613 | In Stock |
| 6ES7613-1CA02-0AE3 | SIMATIC C7-613 | Available Now |
| 6ES7613-1SB02-0AC0 | GEA C7-613 (OEM) | Available Now |
| 6ES7613-1SB02-1AC0 | GEA C7-613 (OEM) | In Stock |
| 6AG1613-1CA02-4AE3 | SIPLUS C7-613 | In Stock |
| 6AG1613-1SB01-4AC0 | SIPLUS C7-613 GEA | Available Now |
| 6AG1613-1SB02-4AC0 | SIPLUS C7-613 GEA | In Stock |
| 6AG1913-1CA01-1AE3 | SIPLUS C7-613 LS2 | Available Now |
| 6ES7613-0CA00-7AA0 | SIMATIC SIMATIC C7-613 | In Stock |
| 6ES7613-1SB02 | C7-613 (OEM) | In Stock |
6ES7613-1CA00-0AE3 Siemens C7-613 Membrane Keyboard Plastic PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of 6ES7613-1CA00-0AE3 Siemens c7 613 membrane switch??
Answer: It is 184.1 millimeter long and 148.5 millimeters wide.
Question: How to update 6ES7613-1CA00-0AE3 Simatic c7-613 fireware ?
Answer: Firmware updates can be loaded into the operating system memory of the C7-613in order to expand the functions and eliminate faults. To this purpose you require aMicro Memory Card with at least 2 MB flash EPROM.
Question: What is the 6ES7613-1CA00-0AE3 Siemens C7-613 mebrane switch and shell HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6S7613-1CA00-0AE3
6E7613-1CA00-0AE3
6ES613-1CA00-0AE3
6ES713-1CA00-0AE3
6ES763-1CA00-0AE3
6ES761-1CA00-0AE3
6ES76131CA00-0AE3
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service