12 Months

| categories | Simatic C7-613~C7-636 Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6ES7621-6BD00-0AE3 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | Siemens C7 series |
| Width | 161 mm |
| Height | 113 mm |
| Supply | Siemens C7-621 membrane keyboard |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-06 14:11:57 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6ES7621-6BD00-0AE3 |
| Firmware version: | V2.0.12 |
| Programming: | STEP 7 V5.2 + SP1 |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Siemens c7-621 |
| Rated value (DC): | 24 V |
| Number of digital outputs: | 16 |
| Design as touch screen: | No |
| Keyboard fonts: | US English |
| Number of analog outputs: | 2 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6ES7621-6BD00-0AE3 | Description | Inventory status |
| 6ES7621-1AD00-0AE3 | SIMATIC C7-621 | In Stock |
| 6ES7621-1AD01-0AE3 | SIMATIC C7-621 | In Stock |
| 6ES7621-1SE00-0AE3 | SIMATIC C7-621 | Available Now |
| 6ES7621-6BD00-0AE3 | SIMATIC C7-621 | In Stock |
| 6ES7621-6BD01-0AE3 | SIMATIC C7-621 | Available Now |
| 6ES7621-6BD02-0AE3 | SIMATIC C7-621 | In Stock |
| 6ES7621-6SE00-0AE3 | SIMATIC C7-621 | Available Now |
12 Months PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of 6ES7621-6BD00-0AE3 Siemens c7 621 membrane switch??
Answer: It is 161 millimeter long and 113 millimeters wide.
Question: which software for Siemens C7-621 programing?
Answer: You can create your own application for Windows 95with the C7-621, the STEP 7 or STEP 7-Mini *) programming software and the ProTool or ProTool/Lite **)configuring software
Question: What is the 6ES7621-6BD00-0AE3 Siemens C7-621 membrane switch price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6S7621-6BD00-0AE3
6E7621-6BD00-0AE3
6ES621-6BD00-0AE3
6ES721-6BD00-0AE3
6ES761-6BD00-0AE3
6ES762-6BD00-0AE3
6ES76216BD00-0AE3
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service