6ES7634-1DF02-0AE3 SIMATIC Siemens C7 634 Membrane Switch

| categories | Simatic C7-613~C7-636 Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6ES7634-1DF02-0AE3 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | Siemens C7 series |
| Width | 230 mm |
| Height | 193.5 mm |
| Supply | Siemens C7-634 membrane keyboard HMI Case |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-30 20:24:20 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6ES7634-1DF02-0AE3 |
| Firmware version: | V2.0.12 |
| OP: | OP17 |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Siemens c7-634 |
| Rated value (DC): | 24 V |
| Communications interface: | MPI PROFIBUS-DP master or slave |
| Design as touch screen: | No |
| Keyboard fonts: | US English |
| Number of analog outputs: | 2 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6ES7634-1DF02-0AE3 | Description | Inventory status |
| 6ES7634-1DF00-0AE3 | SIMATIC C7-634 | In Stock |
| 6ES7634-1DF01-0AE3 | SIMATIC C7-634 | In Stock |
| 6ES7634-1DF02-0AE3 | SIMATIC C7-634 | Available Now |
| 6ES7634-2BF00-0AE3 | SIMATIC C7-634 | In Stock |
| 6ES7634-2BF01-0AE3 | SIMATIC C7-634 | In Stock |
| 6ES7634-2BF02-0AE3 | SIMATIC C7-634 | Available Now |
| 6ES7634-2DF00-0AE3 | SIMATIC C7-634 | In Stock |
6ES7634-1DF02-0AE3 SIMATIC Siemens C7 634 Membrane Switch PDF Download:
FAQ:
Question: What is the size of 6ES7634-1DF02-0AE3 Siemens c7 634 membrane switch??
Answer: It is 230 millimeters long and 193 millimeters wide.
Question: How to repalce the Siemens C7 634?
Answer: On-site repair of the C7 has not been provided for. For this reason, adefective C7 must be replaced1. Connect a programming device/PC to the multipoint interface.2. Use STEP 7 to save the user program on the C7 CPU to a programmingdevice/PC or remove the memory card on which the CPU user program isstored.If the C7 CPU is defective and the user program can no longer be readout, remove the C7 without any further safety measures.
Question: What is the 6ES7634-1DF02-0AE3 Siemens C7-634 membrane switch price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6S7634-1DF02-0AE3
6E7634-1DF02-0AE3
6ES634-1DF02-0AE3
6ES734-1DF02-0AE3
6ES764-1DF02-0AE3
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service