12 Months

| categories | Simatic KP300~KP1500 Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6AG1124-1DC01-4AX0 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | KP400 Series |
| Supply | Siemens KP400 HMI membrane switch |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-06 14:11:57 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6AG1124-1DC01-4AX0 |
| Number Of Colors: | 16 777 216 |
| Screen diagonal: | 4.3 in |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Siemens KP400 series |
| Active power input, typ.: | 3.1 W |
| Mounting position: | vertical |
| Design as touch screen: | No |
| Keyboard fonts: | US English |
| Rated value (DC): | 24 V |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6AG1124-1DC01-4AX0 | Description | Inventory status |
| 6AV6647-0AJ11-3AX1 | SIMATIC HMI KP400 BASIC COLOR PN | Available Now |
| 6AV6647-0AJ11-3AX0 | SIMATIC HMI KP400 BASIC COLOR PN | In Stock |
| 6AV2124-1DC01-0AX0 | SIMATIC HMI KP400 COMFORT | In Stock |
| 6AG1124-1DC01-4AX0 | SIPLUS HMI KP400 Comfort | In Stock |
12 Months PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of 6AG1124-1DC01-4AX0 Siemens KP400 touch panel??
Answer: The Siemens KP400 series TouchScreen is 4.3-inch.It is 180 millimeter long and 144 millimeters wide.
Question: Which software for Siemens Simatic KP400 series to program?
Answer: WinCC (TIA Portal) is the software for all HMI applications – from simple operation solutions withComfort Panels, down to process visualizations onPC-based multi-user systems.independentconfiguration data on various targetsystems without conversion. The interface adjustsitself to the functional properties of the target device.Joint project data (alarm class, project texts, etc.) arecentrally managed in the TIA Portal and can be usedacross different devices. Furthermore, an assistant forHMI configurations is available independently of thedevice which supports the rapid and easy creation ofthe visualization’s Comfort structure.
Question: What is the 6AG1124-1DC01-4AX0 Siemens KP400 series HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6AG124-1DC01-4AX0
6AG114-1DC01-4AX0
6AG112-1DC01-4AX0
6AG11241DC01-4AX0
6AG1124-DC01-4AX0
6AG1124-1DC01-4A0
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service