6AV6647-0AJ11-3AX0 Siemens HMI KP400 membrane keyboard

| categories | Simatic KP300~KP1500 Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6AV6647-0AJ11-3AX0 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | KP400 Series |
| Supply | Siemens KP400 HMI membrane switch |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-30 20:29:24 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6AV6647-0AJ11-3AX0 |
| MTBF backlighting (at 25 °C): | 50 000 h |
| Screen diagonal: | 4.3 in |
| Warranty: | 6 mouths Warranty |
| Product Line: | Siemens KP400 series |
| Active power input, typ.: | 2 W |
| Mounting position: | vertical |
| Design as touch screen: | No |
| Keyboard fonts: | US English |
| Rated value (DC): | 24 V |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6AV6647-0AJ11-3AX0 | Description | Inventory status |
| 6AV6647-0AJ11-3AX0 | SIMATIC HMI KP400 BASIC COLOR PN | In Stock |
| 6AV6647-0AJ11-3AX1 | SIMATIC HMI KP400 BASIC COLOR PN | Available Now |
| 6AV2124-1DC01-0AX0 | SIMATIC HMI KP400 COMFORT | In Stock |
| 6AG1124-1DC01-4AX0 | SIPLUS HMI KP400 Comfort | In Stock |
6AV6647-0AJ11-3AX0 Siemens HMI KP400 membrane keyboard PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of 6AV6647-0AJ11-3AX0 Siemens KP400 touch panel??
Answer: The Siemens KP400 series TouchScreen is 4.3-inch.It is 180 millimeter long and 144 millimeters wide.
Question: Which software for Siemens Simatic KP400 series to program?
Answer: WinCC (TIA Portal) is the software for all HMI applications – from simple operation solutions withBasic Panels, down to process visualizations onPC-based multi-user systems.independentconfiguration data on various targetsystems without conversion. The interface adjustsitself to the functional properties of the target device.Joint project data (alarm class, project texts, etc.) arecentrally managed in the TIA Portal and can be usedacross different devices. Furthermore, an assistant forHMI configurations is available independently of thedevice which supports the rapid and easy creation ofthe visualization’s basic structure.
Question: What is the 6AV6647-0AJ11-3AX0 Siemens KP400 series HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6V6647-0AJ11-3AX0
6A6647-0AJ11-3AX0
6AV647-0AJ11-3AX0
6AV667-0AJ11-3AX0
6AV664-0AJ11-3AX0
6AV66470AJ11-3AX0
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service