IPPC-7157A-R1AE IPPC-7157A-X1AE IPPC-7158B-X1AE IPPC-7158B-R1AE Touchpad Overlay

| categories | Other Advantech HMI |
|---|---|
| Brand | ADVANTECH |
| Model | IPPC-7157A-R1AE IPPC-7157A-X1AE IPPC-7158B-X1AE IPPC-7158B-R1AE |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | IPPC-7157A Series |
| Supply parts | Protective Film Touch Screen Tablet |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-30 21:46:12 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Advantech |
| Light Transmission: | Above 75% |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Environment: | Free From Corrosive Gases |
| relative humidity: | 10~90% |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60°C (-4 ~ 140°F) |
| Product Line: | IPPC-7157A Series |
| Display Type: | TFT LCD |
| Operating Temperature: | 0 ~ 50°C (32 ~ 122°F) |
| Lifespan(Touches): | More Than 36 Million |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| IPPC-7157A-R1AE IPPC-7157A-X1AE IPPC-7158B-X1AE IPPC-7158B-R1AE | Description | Inventory status |
| IPPC-7158B-R1AE | Advantech Touch Screen Film Front Overlay Replacement | In Stock |
| IPPC-7158B-X1AE | Advantech Protective Film Touch Screen Repair | Available Now |
| IPPC-8151S-R0AE | Advantech Touch Panel Front Overlay Replacement | In Stock |
| IPPC-9120G-R | Advantech Protective Film Touch Membrane Repair | Available Now |
| IPPC-9120G-RA | Advantech Touchscreen Front Overlay Replacement | In Stock |
| IPPC-9120G-RAE | Advantech Front Overlay Touch Screen Film Repair | Available Now |
| IPPC-9120T | Advantech Touch Screen Glass Protective Film Replacement | In Stock |
| IPPC-9120T-T | Advantech HMI Touch Glass Front Overlay Repair | Available Now |
| IPPC-9150-GR | Advantech Protective Film Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| IPPC-9150G-RA | Advantech Touch Screen Display Front Overlay Repair | Available Now |
| IPPC-9150G-RAE | Advantech Protective Film Touch Screen Tablet Replacement | In Stock |
| IPPC-9150T | Advantech Front Overlay Touch Digitizer Repair | Available Now |
| IPPC-9150T-N | Advantech Touch Panel Protective Film Replacement | In Stock |
| IPPC-9150T-T | Advantech Protective Film Touchscreen Repair | Available Now |
| IPPC-9151G-R1AE | Advantech Touch Panel Front Overlay Replacement | In Stock |
IPPC-7157A-R1AE IPPC-7157A-X1AE IPPC-7158B-X1AE IPPC-7158B-R1AE Touchpad Overlay PDF Download:
FAQ:
Question: How to maintain Advantech IPPC-7157A-R1AE IPPC-7157A-X1AE IPPC-7158B-X1AE IPPC-7158B-R1AE Touch Screen Glass Front Overlay?
Answer: When cleaning the Advantech IPPC-7157A-R1AE IPPC-7157A-X1AE IPPC-7158B-X1AE IPPC-7158B-R1AE Touch Panel Protective Film, use only a damp cloth. Do not use liquid or spray detergents. Ensure the Touch Digitizer Glass is placed on a stable surface during installation. Avoid direct sunlight exposure for the Touch Screen Film.
Question: How can I create and modify screens on the Advantech IPPC-7157A series HMI?
Answer: Advantech Operator Panels series HMIs usually come with dedicated software for screen development. Install the software on your computer, and then use it to design and customize screens with elements like buttons, images, text, and data display. The software often offers intuitive drag-and-drop interfaces for easy screen creation and modification.
Common misspellings:
IPC-7157A-R1AE
IPPC-7157A-1AE
IPPC-7157A-RA1E
IPC-7157A-X1AE
IIPPC-7157A-X1AE
IPPC-7157A-X1AEE
IPP-7158B-X1AE
IIPPC-7158B-X1AE
IPPC-7158B-1XAE
IPPC-7158B-R1E
IPPC-7158B-R11AE
IPPC-7158B-R1EA
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service