2711P-B6C5A Membrane Keypad Touch Screen Panel

| categories | PanelView Plus 600 |
|---|---|
| Model | 2711P-B6C5A |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | PanelView Plus 600 |
| Supply | PanelView Plus 600 Touch Screen Panel Repair |
| Parts | 2711P-B6C5A Touch Screen Panel Glass |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-09 15:26:54 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 2711P-B6C5A |
| Product Line: | PanelView Plus 600 |
| Screen diagonal: | 5.7 in |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Input Power: | 24 VDC |
| Software: | Panelbuilder 32 |
| Mounting position: | vertical |
| Input Type: | Touchscreen |
| Communication: | Remote I/O and RS-232 Printer Port |
| Firmware: | 4.00-4.48 |
FAQ:
Question: What type of display does the Allen Bradley Panelview Plus 600 2711P-B6C5A have?
Answer: The 2711P-B6C5A touchscreen has a multicolor LCD as its display type.
Question: What is the input type of PanelView Plus 600 2711P-B6C5A?
Answer: The input type of 2711P-B6C5A is a touchscreen. The touchscreen of PanelView Plus 600 is a color display that offers an analog resistive touch screen for touch input.
Question: Does Allen Bradley 2711P-B6C5A have extended features?
Answer: This PanelView Plus 600 2711P-B6C5A does not have extended features.
Question: What is the voltage rating of the 2711P-B6C5A Allen Bradley ?
Answer: The 2711P-B6C5A has a voltage rating of 85 to 264 Volts AC.
Question: What is the 2711P-B6C5A PanelView Plus 600 touch screen panel price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
2711PB6C5A
27l1P-B6C5A
271lP-B6C5A
2711P-86C5A
- Mobile Phone
- *Title
- *Content





Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service