6PPT30.101G-20B 6PPT30.101G-20W Touch Screen Protective Film

| categories | Power Panel T30/T50 |
|---|---|
| Model | B&R Power Panel T30 6PPT30.101G-20W |
| Warranty | 1 Year VICPAS Warranty |
| Shipping | DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-30 23:31:59 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6PPT30.101G-20B 6PPT30.101G-20W |
| Product Line: | B&R Power Panel T30 |
| Touchscreen Size: | 10.1 in. |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Touch Technology: | Resistive Film (analog) |
| Resolution: | DC 5V 1mA |
| Display Colour: | 16 million colours |
| Storage Temp.: | -20℃~+70℃ |
| Lineation Test: | ≥1.000.000 times |
| Input Type: | ≥100.000 times |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| B&R Power Panel T30 6PPT30.101G-20W | Description | Inventory status |
| 6PPT30.043F-20B | 4.3'' touch panel | In Stock |
| 6PPT30.043F-20W | 4.3'' touch panel glass | In Stock |
| 6PPT30.043K-20B | 4.3'' touch screen panel | Available Now |
| 6PPT30.043K-20W | 5.7'' touchscreen panel | In Stock |
| 6PPT30.0573-20B | 5.7'' touch screen panel | Available Now |
| 6PPT30.0573-20W | 5.7'' touch screen glass | In Stock |
| 6PPT30.057L-20B | 5.7'' touch panel screeen | Available Now |
| 6PPT30.057L-20W | 5.7'' touchscreen panel | In Stock |
| 6PPT30.0702-20B | 7'' Touch Smart Display | In Stock |
| 6PPT30.0702-20W | 7'' Touch screen panel | Available Now |
| 6PPT30.070M-20B | 7'' Touch screen glass | In Stock |
| 6PPT30.070M-20W | 7'' Touch panel glass | In Stock |
| 6PPT30.101G-20B | Power Panel T30, 10.1" touchscreen | In Stock |
| 6PPT30.101G-20W | Power Panel T30, 10.1" touch panel | Available Now |
| 6PPT30.101N-20B | Power Panel T30, 10.1" touch glass | In Stock |
| 6PPT30.101N-20W | Power Panel T30, 10.1" display screen | In Stock |
6PPT30.101G-20B 6PPT30.101G-20W Touch Screen Protective Film PDF Download:
FAQ:
Question: How large is the touchscreen display of the Power Panel 6PPT30.101G-20B 6PPT30.101G-20W Terminal?
Answer: The display size of this B&R automation terminal is 10.1 inches.
Question: What technology is used for the touch screen of 6PPT30.101G-20B 6PPT30.101G-20W HMI touchscreen?
Answer: The touchscreen of this operator terminal is produced using analog resistive.
Question: What is the price of 6PPT30.101G-20B 6PPT30.101G-20W Power Panel terminal Parts?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
PPT30.070M-20B
6PT30.070M-20B
6PPT3.070M-20B
6PPT30070M-20B
6PPT30.070M-0B
6PPT30.070M-2B
6PPT30.070M-0W
6PPT30.070M-2W
6PPT30.070M-20
More
Details
about
B&R
Industrial
HMI
Parts
Center
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service