Beijer EXTER K10m 603111201 Monochrome Membrane Keypad

| categories | Beijer EXTER Terminals HMI |
|---|---|
| Brand | BEIJER |
| Model | EXTER K10m |
| Warranty | 180 days |
| Product Line | EXTER operator panels |
| Supply | Beijer EXTER K10m Membrane Switch |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-31 00:45:21 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Beijer |
| Membrane keyboard: | Yes |
| Input fuse: | Internal DC fuse |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Beijer EXTER K10 m |
| Size diagonal: | 160 x 32 pixels |
| Part Number : | 603111201 |
| Housing material: | Powder-coated aluminium, grey |
| Input Voltage: | 20 - 30 V DC |
| Display Type: | Monochrome FSTN |
Beijer EXTER K10m 603111201 Monochrome Membrane Keypad PDF Download:
FAQ:
Question: How to ground the Beijer EXTER K10 m Operator Panel?
Answer: 1. The operator panel’s mounting clamps do not provide a secure grounding connectionbetween the panel and the device cabinet.2. Connect a 2.5 mm2 wire between the operator panel’s quick-connect plinth andthe panel chassis.3. Connect a 6 or 4 mm2 wire or grounding braid between the panel’s chassis andthe closest grounding point on the door.4. Connect a strong but short grounding braid between the door and the devicecabinet.5. Twist the cables onto the 24 V DC feed.6. A ferrite core suppresses disturbances to the 24 V feed.
Question: Why are Beijer 603111201 membrnae keypad with the chemical resisitace?
Answer: Beacuse Autotex F157 covers the membrane keyboard.
Question: What is EXTER K10 m 603111201 Beijer E1000 Series Operator Panel mebrane keyboard HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
03111201
63111201
60111201
60311201
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service