Delta DOP-B04S211 Touch Screen Protective Film

| categories | Delta DOP-B Series HMI |
|---|---|
| Brand | DELTA |
| Model | DOP-B04S211 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Delta DOP-B Series |
| Supply | DOP-B Series Touch Screen Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:10:00 |
Shipping
Specifications:
| Backlight: | LED Back Light |
| Display Resolution: | 480 x 272 Pixels |
| Part Number : | DOP-B04S211 |
| Product Line: | Delta DOP-B Series |
| Touch Size: | 4.7" |
| Brand: | Delta |
| Display Type: | TFT LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20 °C ~ +60 °C |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| DOP-B04S211 | Description | Inventory status |
| DOP-B03E211 | Delta DOP-B Series Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| DOP-B03S210 | Delta DOP-B Series Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| DOP-B03S211 | Delta DOP-B Series Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| DOP-B04S211 | Delta DOP-B Series HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| DOP-B05S100 | Delta DOP-B Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| DOP-B05S101 | Delta DOP-B Series Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| DOP-B05S111 | Delta DOP-B Series Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| DOP-B07E205 | Delta DOP-B Series Touch Digitizer Glass IHM Repair | Available Now |
| DOP-B07E215 | Delta DOP-B Series Membrane Keypad Keyboard Panel Glass | Available Now |
Delta DOP-B04S211 Touch Screen Protective Film PDF Download:
FAQ:
Question: After updating the firmware of Delta's DOP-B04S211 Protective Film Touchscreen Panel Human Machine Interface (HMI), the language display on the system menu becomes Chinese. How do I switch it back to English?
Answer: Please go to taskbar Options > Configuration and find the “Main” tab in the Configuration dialog box. Under the “Main” tab bar, go to the “System Message Language” box to set the desired System Message Language.
Question: Does DOP-B04S211 Touch Panel Front Ovelray HMI have a timer function?
Answer: Sorry to say that the DOP-B04S211 Touch Screen Protective Film HMI does not have a timer function. However, Delta HMI supports a Macro Command Function which can also work as well as timers. For example, if we set the DOP-B04S211 Front Overlay Touch Digitizer Glass HMI's internal memory as $10, macro commands can continue to add numbers. For example, “$10 = $10 + 1” means that every time the macro command executes, 1 unit (=0.1 second) is added. Used as a timer function, we can set the macro command to $10 ==100 to activate after 10 seconds.
Common misspellings:
DOP-04S211
DOP-B04S21
DOPB-04S211
DOP-B04SZ11
DDOP-B04S211
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service