Delta DOP-B07E215 Touch Screen Membrane Keypad Switch

| categories | Delta DOP-B Series HMI |
|---|---|
| Brand | DELTA |
| Model | DOP-B07E215 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Delta DOP-B Series |
| Supply | DOP-B Series Touch Screen Operator Panel Keypad |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:10:10 |
Shipping
Specifications:
| Backlight: | LED Back Light |
| Display Resolution: | 800 x 480 Pixels |
| Part Number : | DOP-B07E215 |
| Product Line: | Delta DOP-B Series |
| Touch Size: | 7" |
| Brand: | Delta |
| Display Type: | TFT LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20 °C ~ +60 °C |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| DOP-B07E215 | Description | Inventory status |
| DOP-B03E211 | Delta DOP-B Series Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| DOP-B03S210 | Delta DOP-B Series Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| DOP-B03S211 | Delta DOP-B Series Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| DOP-B04S211 | Delta DOP-B Series HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| DOP-B05S100 | Delta DOP-B Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| DOP-B05S101 | Delta DOP-B Series Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| DOP-B05S111 | Delta DOP-B Series Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| DOP-B07E205 | Delta DOP-B Series Touch Digitizer Glass IHM Repair | Available Now |
| DOP-B07E215 | Delta DOP-B Series Membrane Keypad Keyboard Panel Glass | Available Now |
Delta DOP-B07E215 Touch Screen Membrane Keypad Switch PDF Download:
FAQ:
Question: After updating the firmware of Delta's DOP-B07E215 Membrane Keyboard Keypad Touchscreen Panel Human Machine Interface (HMI), the language display on the system menu becomes Chinese. How do I switch it back to English?
Answer: Please go to taskbar Options > Configuration and find the “Main” tab in the Configuration dialog box. Under the “Main” tab bar, go to the “System Message Language” box to set the desired System Message Language.
Question: Does DOP-B07E215 Touch Panel Front Ovelray HMI have a timer function?
Answer: Sorry to say that the DOP-B07E215 Touch Screen Operator Panel Keypad HMI does not have a timer function. However, Delta HMI supports a Macro Command Function which can also work as well as timers. For example, if we set the DOP-B07E215 Membrane Keypad Touch Digitizer Glass HMI's internal memory as $10, macro commands can continue to add numbers. For example, “$10 = $10 + 1” means that every time the macro command executes, 1 unit (=0.1 second) is added. Used as a timer function, we can set the macro command to $10 ==100 to activate after 10 seconds.
Common misspellings:
DOP-B07E15
OP-B07E215
DOP-B70E215
DOP-B07EZ15
DOOP-B07E215
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service