Delta DOP-B07S401K Touch Digitizer Glass Replacement

| categories | Delta DOP-B Series HMI |
|---|---|
| Brand | DELTA |
| Model | DOP-B07S401K |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Delta DOP-B Series |
| Supply | DOP-B07S401K Touch Digitizer Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:10:33 |
Shipping
Specifications:
| Cooling Method: | Natural air circulation |
| Backlight: | LED Back Light |
| Brand: | Delta |
| Product Line: | Delta DOP-B |
| Touch Size: | 7" |
| Display Colors: | 65,536 Colors |
| Display Type: | TFT LCD |
| Operation Temp.: | 0 °C ~ 50 °C |
| Resolution: | 800 x 480 Pixels |
| Warranty: | 12-Month Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| DOP-B07S401K | Description | Inventory status |
| DOP-B07E411 | Delta DOP-B Series Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| DOP-B07E415 | Delta DOP-B Series Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| DOP-B07E515 | Delta DOP-B Series Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| DOP-B07PS415 | Delta DOP-B Series HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| DOP-B07PS515 | Delta DOP-B Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| DOP-B07S200 | Delta DOP-B Series HMI Touch Membrane Replacement | In Stock |
| DOP-B07S201 | Delta DOP-B Series Touch Glass Replacement Repair | In Stock |
| DOP-B07S211 | Delta DOP-B Series Touch Digitizer Glass Membrane Keypad | Available Now |
| DOP-B07S401K | Delta DOP-B Series HMI Panel Glass Replacement | Available Now |
| DOP-B07S410 | Delta DOP-B Series Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| DOP-B07S411 | Delta DOP-B Series MMI Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| DOP-B07S411K | Delta DOP-B Series HMI Touch Screen Terminal Keypad | In Stock |
| DOP-B07S415 | Delta DOP-B Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
Delta DOP-B07S401K Touch Digitizer Glass Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: What is the half-life of Delta DOP-B07S401K HMI Panel Glass backlight?
Answer: The half-life of DOP-B07S401K backlight is defined as original luminance being reduced by 50% when the maximum driving current is supplied to DOP-B07S401K Touchscreen Panel HMI. The life of LED backlight shown here is an estimated value under 25°C normal temperature and humidity conditions.
Question: Can I apply the customized view for Delta's CNC Solution A Series to the B Series?
Answer: Yes, please follow the instructions below:
Common misspellings:
DP-B07S401K
DOP-B07401K
DOP-B07S40K1
D0P-B07S401K
DOP-B077S401K
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service