ESA S540 Operator Panel Keypad Replacement

| categories | Industrial Monitor & ESAware |
|---|---|
| Model | ESA S540 |
| Warranty | 365 Days |
| Shipping | DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:25:15 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | ESA S540 |
| Product Line: | ESA |
| Design of the Display: | LCD |
| Touch Type: | Resistive / Capacitive |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| IP Rating: | IP65 or higher |
| Power Supply: | DC 24V |
| Membrane keyboard: | Yes |
| Operating Temperature: | -10°C ~ +55°C |
| Storage Temperature: | -20 to 60°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| ESA S540 | Description | Inventory status |
| Fluke Scopemeter 91 92 93 95 96 97 99 105 | Fluke Scopemeter 91 92 93 95 96 97 99 105 Membrane Switch Keypad Repair | In Stock |
| Fluke 192B/C 196B/C 199B/C | Fluke 192B/C 196B/C 199B/C Keypad Membrane Switch Replacement | Available Now |
| Fluke 123 124 | Fluke 123 124 Membrane Keypad Overlay Replacement Repair | In Stock |
| Fluke Scopemeter 434 435 | Fluke Scopemeter 434 435 Keypad Membrane Switch Replacement | In Stock |
| T8825 T8902 YF04301-FPC | T8825 T8902 YF04301-FPC Touch Screen Panel Front Overlay | Available Now |
| ESA S630 | ESA S630 Protective Film Touch Screen Monitor LCD Display | In Stock |
| PSR101 | Panel PC PSR101 LCD Display Panel Repair Replacement | Available Now |
| ESA S540 | ESA S540 Terminal Keypad Replacement Repair | In Stock |
| HFE170-3 | AMADA HFE Series HFE170-3 Membrane Keyboard Repair | Available Now |
| ELGO P40T P40TW-002-024-37-12-CXXX | ELGO P40T P40TW-002-024-37-12-CXXX MMI Touch Screen Repair | Available Now |
| TT-1503-AGH-4W-T5 | TT-1503-AGH-4W-T5 Touch Digitizer Replacement | Available Now |
| NEWALL B60 2Axis 3Axis | NEWALL B60 2Axis 3Axis Membrane Keypad Repair | In Stock |
| NEWALL E70-M 2Axis 3Axis | NEWALL E70-M 2Axis 3Axis Membrane Switch Replacement | Available Now |
ESA S540 Operator Panel Keypad Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: How long does delivery take?
Answer: Usually 3-5 working days by DHL or FedEx Express.
Question: Do you provide installation service?
Answer: No, Kernfix does not provide installation or on-site service. We only sell replacement parts, such as an ESA S540 Membrane Switch.
Question: Do ESA S540 Membrane Keypad Switches have a minimum order quantity (MOQ)?
Answer: No strict MOQ. You can order 1 piece of the ESA S540 Membrane Keyboard Keypad if needed.
Question: Will I receive a tracking number after shipment?
Answer: Yes, we will send you the tracking number once your order is shipped.
Common misspellings:
ESA
S54
540
S504
3540
S5540
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service