UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG221H-SE4 GD-81SCJ-G Touch Screen Panel

| categories | FUJI UG Series |
|---|---|
| Model | UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG220H-LC4D UG221H-SE4 GD-81SCJ-G |
| Warranty | 365 Days |
| Shipping | 2-3 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:41:31 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | VICPAS |
| Display Version: | STN Color/Monochrome LCD |
| Product Line: | UG20 Series |
| Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Operation Temperature: | 0°C ~ +50°C |
| Insulation Resistance: | 500V Dc, 10MΩ or more |
| Rated Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -10 °C ~ +60 °C |
| Touch Size: | 5.7" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG220H-LC4D UG221H-SE4 GD-81SCJ-G | Description | Inventory status |
| UG220H-LC4 | Fuji Hakko UG20 Series Touch Screen Glass Protective Film Repair | Available Now |
| UG220H-LC4D | Fuji Electric UG20 Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| UG220H-SC4 | Fuji Hakko UG20 Series HMI Protective Film Touch Panel Replacement | In Stock |
| UG221H-LC4 | Fuji Electric UG20 Series MMI Front Overlay Touch Glass Replacement | In Stock |
| UG221H-LC4D | Fuji Electric UG20 Series Touch Digitizer Glass Front Overlay Repair | Available Now |
| UG221H-LE4 | Fuji Electric UG20 Series Front Overlay Touch Screen Monitor Repair | In Stock |
| UG221H-LR4 | Fuji Hakko UG20 Series HMI Panel Glass Protective Film Repair | Available Now |
| UG221H-SC4 | Fuji Electric UG20 Series Touch Digitizer Protective Film Replacement | In Stock |
| UG221H-SC4D | Fuji Electric UG20 Series MMI Touch Membrane Front Overlay Repair | In Stock |
| UG221H-SE4 | Fuji Electric UG20 Series Protective Film HMI Touch Glass Repair | Available Now |
| UG221H-SR4 | Fuji Hakko UG20 Series Touch Screen Protective Film Replacement Repair | Available Now |
| UG221H-TC4 | Fuji Electric UG20 Series Front Overlay MMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| UG221H-TC4D | Fuji Hakko UG20 Series Protective Film Touch Panel Replacement | In Stock |
| UG320HD-SC4 | Fuji Electric UG20 Series HMI Front Overlay Touchscreen Replacement | In Stock |
| UG320HD-SC43 | Fuji Hakko UG20 Series Touch Screen Glass Protective Film Repair | Available Now |
| UG320HD-SC4K | Fuji Electric UG20 Series Touch Digitizer Front Overlay Replacement | In Stock |
| UG320HD-SC4K3 | Fuji Hakko UG20 Series Protective Film Touch Panel Glass Repair | Available Now |
UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG221H-SE4 GD-81SCJ-G Touch Screen Panel PDF Download:
FAQ:
Question: My Fuji UG20 Series HMI UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG220H-LC4D UG221H-SE4 GD-81SCJ-G touch screen is displaying abnormally with blur or flickering. What could be the issue?
Answer: A blurry or flickering screen could be due to connection issues, power problems, or device malfunctions. You can try re-connecting the UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG220H-LC4D UG221H-SE4 GD-81SCJ-G or checking if the power supply is functioning properly. If the issue persists, please contact our technical support team for further diagnosis and resolution.
Question: I often encounter issues with unresponsive or drifting touchscreen on my Fuji UG20 Series HMI UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG220H-LC4D UG221H-SE4 GD-81SCJ-G. How can I resolve this?
Answer: Unresponsive or drifting touchscreen issues may be caused by dirt, moisture, or damage on the UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG220H-LC4D UG221H-SE4 GD-81SCJ-G touch panel surface. Try cleaning the screen surface with a soft cloth and ensure the surrounding environment is dry and well-ventilated. If the problem persists, it may be necessary to replace the UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG220H-LC4D UG221H-SE4 GD-81SCJ-G touch glass. Kernfix offers high-quality replacement touchscreens, ensuring perfect compatibility with your Fuji UG20 Series HMI device to restore accurate touch functionality.
Question: What is the size of Fuji Hakko UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG220H-LC4D UG221H-SE4 GD-81SCJ-G touch panel?
Answer: The Fuji Hakko Monitouch UG220H-SC4 UG220H-LC4 UG220H-LC4D UG221H-SE4 GD-81SCJ-G Touch Screen is 5.7-inch.
Common misspellings:
UG220H-SC4
UG220H-LC4
UG220H-LC4D
UG221H-SE4
GD-81SCJ-
UG221H-SE
GD-81SCJ-G
UG220HL-C4D
UG22OH-LC4
UG220Hh-SC4
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service