IC754VBI06SKD IC754VGI06SKD IC754VGI06SKD-CB Membrane Switch

| categories | QuickPanel View |
|---|---|
| Model | IC754VBI06SKD IC754VGI06SKD IC754VGI06SKD-CB |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | GE Fanuc QuickPanel View Series |
| Supply | Terminal Keypad |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:48:55 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Brand: | GE Fanuc |
| Display Type: | 6” Color-STN |
| Product Line: | GE Fanuc QuickPanel View |
| Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Display Size: | 5.7" (Diagonal) |
| Front of Panel & Depth: | 337mm x 263mm x 10mm) |
| Input Voltage: | 2 VDC ±20% or 24 VDC ±20% |
| Operating Humidity: | 10% to 85% non-condensing |
| Panel Cut-Out (W x H x D): | 302mm x 228mm x 60mm |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| IC754VBI06SKD IC754VGI06SKD IC754VGI06SKD-CB | Description | Inventory status |
| IC754VBI06SKD | GE FANUC QuickPanel View Membrane Keyboard Keypad Replacement | In Stock |
| IC754VBI06STD | GE FANUC QuickPanel View Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| IC754VBI06STD-GF | GE FANUC QuickPanel View HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| IC754VBI08CTD | GE Fanuc QuickPanel View Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| IC754VBI08CTD-BB | GE FANUC Quickpanel View Front Overlay Touch Membrane Replacement | In Stock |
| IC754VBI10MTD | GE Fanuc QuickPanel View Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| IC754VBI10MTD-BB | GE Fanuc QuickPanel View Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| IC754VBI12CTD | GE FANUC Quickpanel View HMI Panel Glass Protective Film | Available Now |
| IC754VBI12CTD-BB | GE FANUC QuickPanel View Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| IC754VBI12CTD-JJ | GE Fanuc QuickPanel View MMI Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| IC754VBI12MTD | GE Fanuc QuickPanel View HMI Touch Screen Protective Film | Available Now |
| IC754VBI12MTD-FE | GE FANUC QuickPanel View Protective Film Touchscreen Repair | In Stock |
| IC754VBL06CTD | GE Fanuc QuickPanel View Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| IC754VBL06MTD | GE Fanuc QuickPanel View HMI Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| IC754VBL12CTD | GE Fanuc QuickPanel View Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
IC754VBI06SKD IC754VGI06SKD IC754VGI06SKD-CB Membrane Switch PDF Download:
FAQ:
Question: How to connect a DC power supply?
Answer: 1. Using the three screw terminals shown in the following diagram, attach a 24VDC, 48W power supply to the plug supplied with the QuickPanel View Keypad.
Question: How to shut down the QuickPanel View Keypad?
Answer: 1. Quit any programs that are running and wait for all file operations to complete.
Common misspellings:
IC754VBI06SKD
IC754VGI06SKD
IC754VGI06SK-CB
C754VBI06SKD
IC754VGI06SKD-CB
IC754VGI06SDK
IC754VGI06SKD-C8
IC754VBI06SSKD
Related Products
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service