Gunze 100-1530 Touch Digitizer Glass Replacement

| categories | 4-Wire Resistive |
|---|---|
| Model | 100-1530 |
| Warranty | 365 Days |
| Touch Screen Panel Type | Resistance touch screen |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:53:07 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Part Number : | 100-1530 |
| Number of Touches: | Single |
| Pitch: | 1.0 mm |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Light Transmittance: | 80% ± 3% |
| Resolution: | 1280 x 1024 |
| Surface Hardness: | ≧ 3H |
| Response Time: | ≦ 20ms |
| Operation Temperature: | -10~+60°C |
| Storage Temperature: | -20~+70°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 100-1530 | Description | Inventory status |
| 100-1440 | Gunze 4-Wire resistive Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| 100-1450 | GUNZE 4-Wire resistive Touchscreen Panel Replacement | Available Now |
| 100-1530 | Gunze Analog Resistive 4-Wire HMI Panel Glass Repair Part | Available Now |
| 100-1560 | Gunze Analog Resistive 4-Wire HMI Touchscreen Repair Part | In Stock |
| 100-1610 | GUNZE 4-Wire resistive HMI Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| 100-1730 | GUNZE 4-Wire resistive Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| 100-2570 | Gunze Analog Resistive 4-Wire Touch Membrane Replacement | In Stock |
| 100-2580 | GUNZE Analog Resistive 4-Wire HMI Touch Glass Replacement | In Stock |
| 100-2590 | Gunze 4-Wire resistive HMI Panel Glass Replacement | Available Now |
| 100-2600 | Gunze Analog Resistive 4-Wire Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| 100-2610 | Gunze Analog Resistive 4-Wire Touch Screen Monitor Repair | In Stock |
| GG10-01-2D-V1 | GUNZE 4-Wire resistive HMI Touch Panel Replacement | Available Now |
Gunze 100-1530 Touch Digitizer Glass Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: What is the Gunze 100-1530 HMI parts Touch Screen Panel Glass price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Question: What is the minimum/maximum resistive touch screen size GUNZE can manufacture?
Answer: In short, the minimum size manufactured to date is a 2.8”D. Maximum is a 22.0” D with special tooling requirements.
Common misspellings:
100-530
010-1530
100-153o
100--1530
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service