Gunze 100-1710 Touch Glass Replacement Repair

| categories | 8-Wire Resistive |
|---|---|
| Model | 100-1710 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | 100-1710 Touchscreen |
| Touch Screen Panel Type | Resistance touch screen |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:55:18 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Part Number : | 100-1710 |
| Number of Touches: | Single |
| Pitch: | 1.25 mm |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Light Transmittance: | 80% ± 3% |
| Resolution: | 1024 x 768 |
| Surface Hardness: | ≧ 3H |
| Response Time: | ≦ 20ms |
| Operation Temperature: | -10~+60°C |
| Storage Temperature: | -20~+70°C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 100-1710 | Description | Inventory status |
| 100-1680 | Gunze 8-Wire resistive Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| 100-1700 | GUNZE 8-Wire resistive Touchscreen Panel Replacement | Available Now |
| 100-1703 | Gunze Analog Resistive 8-Wire HMI Panel Glass Repair Part | Available Now |
| 100-1710 | Gunze Analog Resistive 8-Wire HMI Touchscreen Repair Part | In Stock |
| 100-1720 | GUNZE 8-Wire resistive HMI Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| 100-2020 | GUNZE 8-Wire resistive Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| 100-2021 | Gunze Analog Resistive 8-Wire Touch Membrane Replacement | In Stock |
| 100-2030 | GUNZE Analog Resistive 8-Wire HMI Touch Glass Replacement | In Stock |
| 100-2031 | Gunze 8-Wire resistive HMI Panel Glass Replacement | Available Now |
| 100-2250 | Gunze Analog Resistive 8-Wire Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
Gunze 100-1710 Touch Glass Replacement Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What is the minimum/maximum resistive touch screen size GUNZE can manufacture?
Answer: In short, the minimum size manufactured to date is a 2.8”D. Maximum is a 22.0” D with special tooling requirements.
Question: What is the Gunze 100-1710 HMI parts Touch Screen Panel Glass price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
100-710
1001-710
100-171O
100--1710
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service