GC50 GC-53LC2 Protective Film Touch Glass Replacment

| categories | Koyo Other Series |
|---|---|
| Brand | KOYO |
| Model | GC-53LC2 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | KOYO GC-50 Series |
| Supply | GC-53LC2 Protective Film Touch Panel |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 01:59:09 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Temperature: | 0°C (32°F) to 50°C (122°F) |
| Display Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Model Number: | GC-53LC2 |
| Touch Size: | 5.7" |
| Backlight: | LED |
| Brand: | KOYO |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20°C (-4°F) to 60°C (140°F) |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| GC-53LC2 | Description | Inventory status |
| GC-53LC | KOYO GC-50 Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| GC-53LC2 | Koyo GC-50 Series Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| GC-53LC3 | Koyo GC-50 Series Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| GC-53LC3-1 | KOYO GC-50 HMI Panel Glass Protective Film | Available Now |
| GC-53LM | Koyo GC50 Series Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| GC-53LM2 | Koyo GC50 Series Front Overlay MMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| GC-53LM3 | Koyo GC-50 Series HMI Touch Screen Protective Film | Available Now |
| GC-53LM3-1 | Koyo GC-50 Series Protective Film Touchscreen Repair | In Stock |
| GC-55EM | Koyo GC50 Series HMI Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| GC-55EM2 | Koyo GC50 Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| GC-56LC | KOYO GC50 Series Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| GC-56LC2 | Koyo GC50 Series Protective Film Touch Panel Repair | Available Now |
| GC-5LC | Koyo Front Overlay Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
GC50 GC-53LC2 Protective Film Touch Glass Replacment PDF Download:
Common misspellings:
GC-5LC2
C-53LC2
GC-53CL2
GC-53LCZ
GC--53LC2
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service