Koyo NX-B20 NX-B21 Front Overlay Touch Membrane Repair

| categories | Koyo Other Series |
|---|---|
| Brand | KOYO |
| Model | NX-B20 NX-B21 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | NX-B20 NX-B21 Protective Film Touch Screen Monitor |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 01:59:58 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | KOYO |
| Display Type: | STN/TFT color LCD |
| Resolution: | 800 x 600 Pixels |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Ambient Temperature: | 10 to 90% RH |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20 to 60 °C (-4 to 140 °F) |
| Touch Size: | 8.4" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| NX-B20 NX-B21 | Description | Inventory status |
| GD-81SC-J-G-33 | Machine KOYO Auto Part Touch Membrane Replacement | In Stock |
| NX-B20 | Koyo NX-20 Series Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| NX-B20-B | Koyo NX-20 Series Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| NX-B21 | KOYO NX-20 HMI Panel Glass Protective Film | Available Now |
| NX-B21-B | Koyo NX-20 Series Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| NX-G20 | Koyo NX-20 Series Front Overlay MMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| NX-G20-B | Koyo NX-20 Series HMI Touch Screen Protective Film | Available Now |
| NX-G21 | Koyo NX-20 Series Protective Film Touchscreen Repair | In Stock |
| NX-G21-B | Koyo NX-20 Series HMI Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| NX-G21-DM12WK2 | Koyo NX-20 Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
Koyo NX-B20 NX-B21 Front Overlay Touch Membrane Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What are KOYO NX-B20 NX-B21 Touch Screen and Protective Film HMI parts prices?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Question: Connection of Video and Touch Screen Cables
Answer: Connect either a 15-pin VGA or DVI cable and either an RS-232 or USB cable if the monitor is equipped with a touch screen. All communication cables should include a chassis ground shield. Hazardous location, Division 2, requires that all cables have adequate strain relief. For this reason, tighten all connector thumb screws securely. If a USB cable is being used, install the provided USB retention bracket. Insert the USB connector through the square cutout in the base of the bracket and pull the cable and body of the connector back through the round hole in the bracket flange. Now insert the bracket into the two slots on the rear of the monitor and slide it forward so the connector is fully inserted in the mating bulkhead connector. Install and tighten two 4-40 x .25" Philips screws.
Common misspellings:
NX-B20
NX-21
X-B20
NX-B21
XN-B21
NX-821
NX--B20
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service